kio-extras - en to it translation catalogue (6 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget File | Forget Files
it[0]: Dimentica file
it[1]: Dimentica file

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Location | Forget Locations
it[0]: Dimentica posizione
it[1]: Dimentica posizioni

[ctx: @info:whatsthis]
en: Remove the selected file(s) or location(s) from the recently used list in Dolphin and in Plasma's menus. This does not remove or move the resource(s).
it: Rimuove il/i file o la/le posizione/i selezionate dall'elenco degli oggetti usati di recente nei menu di Dolphin e di Plasma. Non rimuove o sposta la/le risorsa/e.

en: Recent Documents
it: Documenti recenti

en: Recent Files
it: File recenti

en: Recent Locations
it: Posizioni recenti
