kio_man - en to da translation catalogue (30 entries)

[ctx: @info]
en: No man page matching <resource>%1</resource> could be found.<nl/><nl/>Check that you have not mistyped the name of the page, and note that man page names are case sensitive.<nl/><nl/>If the name is correct, then you may need to extend the search path for man pages, either using the <envar>MANPATH</envar> environment variable or a configuration file in the <filename>/etc</filename> directory.
da: Der kunne ikke findes en man-side der matcher <resource>%1</resource>.<nl/><nl/>Tjek at du ikke har skrevet  navnet forkert på den side du ønsker, og bemærk at navnene er versalfølsomme.<nl/><nl/>Hvis navnet er korrekt, så skal du måske udvide søgestien for man-sider. Enten ved brug af miljøvariablen <envar>MANPATH</envar> eller en konfigurationsfil i mappen <filename>/etc</filename>.

[ctx: @info]
en: The specified man page references another page <filename>%1</filename>,<nl/>but the referenced page <filename>%2</filename> could not be found.
da: Den angivne man-side henviser til en anden side <filename>%1</filename>,<nl/>men den side der blev henvist til <filename>%2</filename> kunne ikke findes.

[ctx: @info]
en: The man page <filename>%1</filename> could not be read.
da: Man-siden <filename>%1</filename> kunne ikke læses.

[ctx: @info]
en: The man page <filename>%1</filename> could not be converted.
da: Man-siden <filename>%1</filename> kunne ikke konverteres.

en: Manual Page Viewer Error
da: Fejl i man-side-fremviser

en: There is more than one matching man page:
da: Der er mere end én manual-side som passer:

en: Multiple Manual Pages
da: Flere manual-sider

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
da: Bemærk at hvis du læser en manualside på dit sprog, skal du være klar over at den kan indeholde fejl eller være forældet. Hvis du er i tvivl, bør du også kigge i den engelske version.

en: Header Files
da: Header-filer

en: Header Files (POSIX)
da: Header-filer (POSIX)

en: User Commands
da: Brugerkommandoer

en: User Commands (POSIX)
da: Brugerkommandoer (POSIX)

en: System Calls
da: Systemkald

en: Subroutines
da: Subrutiner

en: Perl Modules
da: Perl-moduler

en: Network Functions
da: Netværksfunktioner

en: Devices
da: Enheder

en: File Formats
da: Filformater

en: Games
da: Spil

en: Miscellaneous
da: Forskelligt

en: System Administration
da: Systemadministration

en: Kernel
da: Kerne

en: Local Documentation
da: Lokal dokumentation

en: New
da: Ny

en: Main Manual Page Index
da: Indeks for hovedmanual-siden

en: Section %1
da: Afsnit %1

en: Index for section %1: %2
da: Indeks for sektion %1: %2

en: Manual Page Index
da: Indeks for manual-side

en: Generating Index
da: Genererer indeks

[ctx: @info]
en: Could not find the <command>%1</command> program on your system. Please install it if necessary, and ensure that it can be found using the environment variable <envar>PATH</envar>.
da: Kunne ikke finde programmet <command>%1</command> på dit system. Installér det venligst, om nødvendigt, og sørg for at det kan findes ved brug af miljøvariablen <envar>PATH</envar>.
