libkholidays - en to nb translation catalogue (68 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
nb: Sommersolverv

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
nb: Vintersolverv

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
nb: Vårjevndøgn

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
nb: Høstjevndøgn

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
nb: Katalonia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
nb: England og Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
nb: Skottland

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
nb: Nord-Irland

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
nb: Sør-Tyrol

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
nb: Sør-Australia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
nb: Nordterritoriet

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
nb: Vest-Australia

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
nb: Republika Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
nb: Offentlig

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
nb: Borgerlig

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
nb: Religiøs

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
nb: Statlig

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
nb: Finansiell

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
nb: Kulturell

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
nb: Minnedag

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
nb: Historisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
nb: Skole

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
nb: Årstid

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
nb: Navnedager

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
nb: Personlig

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
nb: Kristen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
nb: Anglikansk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
nb: Katolsk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
nb: Protestantisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
nb: Ortodoks

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
nb: Jødisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
nb: Jødisk – ortodoks

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
nb: Jødisk – konservativ

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
nb: Jødisk – reform

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
nb: Islamsk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
nb: Islamsk – sunni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
nb: Islamsk – sjia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
nb: Islamsk – sufistisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
nb: %1 – %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
nb: Nymåne

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
nb: Fullmåne

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
nb: Ny, halvmåne

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
nb: Ne, halvmåne

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
nb: Væren

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
nb: Tyren

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
nb: Tvillingene

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
nb: Krepsen

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
nb: Løven

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
nb: Jomfruen

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
nb: Vekten

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
nb: Skorpionen

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
nb: Skytten

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
nb: Steinbukken

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
nb: Vannmannen

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
nb: Fiskene

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
nb: væren

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
nb: tyren

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
nb: tvillingene

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
nb: krepsen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
nb: løven

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
nb: jomfruen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
nb: vekten

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
nb: skorpionen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
nb: skytten

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
nb: steinbukken

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
nb: vannmannen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
nb: fiskene
