libkholidays - en to is translation catalogue (90 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
is: Sumarsólstöður í júní

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
is: Vetrarsólstöður í desember

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
is: Vorjafndægur í mars

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
is: Haustjafndægur í september

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
is: Hérað

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
is: Heiti

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
is: Lýsing

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
is: Þýskaland, Bavaría

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
is: Þýskaland, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
is: Þýskaland, Berlín

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
is: Þýskaland, Baden-Wuerttemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
is: Þýskaland, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
is: Þýskaland, Mecklenburg-Hither Pomeranía

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
is: Þýskaland, Neðra-Saxland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
is: Þýskaland, Norður Rín-Westphalia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
is: Þýskaland, Rínland-Palatinate

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
is: Þýskaland, Slésvík-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
is: Þýskaland, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
is: Þýskaland, Saxland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
is: Þýskaland, Saxland-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
is: Þýskaland, Thuringia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
is: Katalónía

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
is: England og Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
is: Skotland

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
is: Norður Írland

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
is: Suður-Týról

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
is: Nýja Suður-Wales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
is: Suður-Ástralía

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
is: Astralska höfuðborgarsvæðið

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
is: Vestur-Ástralía

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
is: Tasmanía

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
is: Lýðveldið Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
is: Opinbert

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
is: Borgaralegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
is: Trúarlegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
is: Ríkisstjórn

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
is: Fjárhagslegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
is: Menningarlegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
is: Minningarathöfn

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
is: Sögulegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
is: Skóli

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
is: Árstíðabundið

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
is: Nafnadagar

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
is: Persónulegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
is: Kristni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
is: Enska biskupakirkjan

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
is: Kaþólskt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
is: Mótmælenda

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
is: Rétttrúnaðar

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
is: Gyðinglegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
is: Rétttrúnaðar-gyðinglegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
is: Íhaldsamt-gyðinglegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
is: Umbóta-gyðinglegt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
is: Íslamskt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
is: Íslamskt súnní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
is: Íslamskt sía

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
is: Íslamskt súfí

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
is: Nýtt tungl

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
is: Fullt tungl

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
is: Fyrst kvartil

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
is: Síðasta kvartil

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
is: Tungl kviknar

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
is: Tungl fyllist

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
is: Minnkandi tungl

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
is: Hverfandi tungl

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
is: Hrúturinn

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
is: Nautið

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
is: Tvíburarnir

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
is: Krabbinn

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
is: Ljónið

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
is: Meyjan

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
is: Vogin

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
is: Sporðdrekinn

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
is: Bogmaðurinn

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
is: Steingeitin

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
is: Vatnsberinn

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
is: Fiskarnir

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
is: hrútur

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
is: naut

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
is: tvíburi

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
is: krabbi

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
is: ljón

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
is: meyja

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
is: vog

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
is: sporðdreki

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
is: bogmaður

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
is: steingeit

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
is: vatnsberi

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
is: fiskur
