KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (91 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
hu: Nyári napforduló

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
hu: Téli napforduló

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
hu: Tavaszi napéjegyenlőség

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
hu: Őszi napéjegyenlőség

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
hu: Régió

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
hu: Névnapok

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
hu: Leírás

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
hu: Németország, Bajorország

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
hu: Németország, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
hu: Németország, Berlin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
hu: Németország, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
hu: Németország, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
hu: Németország, Mecklenburg-Elő-Pomeránia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
hu: Németország, Alsó-Szászország

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
hu: Németország, Észak-Rajna-Vesztfália

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
hu: Németország, Rajna-vidék-Pfalz

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
hu: Németország, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
hu: Németország, Saar-vidék

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
hu: Németország, Szászország

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
hu: Németország, Szász-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
hu: Németország, Türingia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
hu: Katalónia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
hu: Anglia és Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
hu: Anglia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
hu: Skócia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
hu: Észak-Írország

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
hu: Dél-Tirol

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
hu: Új Dél-Wales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
hu: Dél-Ausztrália

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
hu: Északi terület

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
hu: Ausztrál fővárosi terület

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
hu: Nyugat-Ausztrália

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
hu: Szerb köztársaság

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
hu: Nyilvános

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
hu: Polgári

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
hu: Vallási

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
hu: Kormányzati

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
hu: Pénzügyi

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
hu: Kulturális

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
hu: Megemlékező

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
hu: Történelmi

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
hu: Iskolai

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
hu: Időszakos

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
hu: Névnapok

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
hu: Személyes

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
hu: Keresztény

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
hu: Anglikán

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
hu: Katolikus

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
hu: Protestáns

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
hu: Ortodox

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
hu: Zsidó

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
hu: Ortodox zsidó

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
hu: Konzervatív zsidó

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
hu: Reform zsidó

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
hu: Iszlám

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
hu: Szunnita iszlám

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
hu: Síita iszlám

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
hu: Szúfi iszlám

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
hu: Újhold

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
hu: Holdtölte

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
hu: Első negyed

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
hu: Utolsó negyed

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
hu: Növekvő holdsarló

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
hu: Növekvő félhold

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
hu: Fogyó félhold

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
hu: Fogyó holdsarló

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
hu: Kos

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
hu: Bika

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
hu: Ikrek

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
hu: Rák

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
hu: Oroszlán

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
hu: Szűz

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
hu: Mérleg

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
hu: Skorpió

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
hu: Nyilas

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
hu: Bak

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
hu: Vízöntő

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
hu: Halak

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
hu: kos

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
hu: bika

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
hu: ikrek

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
hu: rák

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
hu: oroszlán

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
hu: szűz

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
hu: mérleg

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
hu: skorpió

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
hu: nyilas

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
hu: bak

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
hu: vízöntő

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
hu: halak
