libkholidays5_qt - en to eu translation catalogue (83 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
eu: Ekaineko solstizioa

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
eu: Abenduko solztizioa

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
eu: Martxoko ekinozioa

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
eu: Iraileko ekinozioa

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
eu: Eskualdea

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
eu: Izena

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
eu: Azalpena

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
eu: Alemania, Bavaria

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
eu: Alemania, Brandenburgo

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
eu: Alemania, Berlin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
eu: Alemania, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
eu: Alemania, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
eu: Alemania, Mecklenburg-Hither Pomerania

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
eu: Alemania, Saxonia Beherea

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
eu: Alemania, Ipar Renania-Westfalia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
eu: Alemania, Renania-Palatinatua

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
eu: Alemania, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
eu: Alemania, Sarre

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
eu: Alemania, Saxonia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
eu: Alemania, Saxonia-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
eu: Alemania, Turingia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
eu: Katalunia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
eu: Ingalaterra eta Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
eu: Ingalaterra

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
eu: Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
eu: Eskozia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
eu: Ipar Irlanda

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
eu: Hego Tirol

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
eu: Hegoaldeko Gales Berria

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
eu: Hego Australia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
eu: Iparraldeko lurraldeak

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
eu: Australiako hiriburuaren lurraldea

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
eu: Mendebaldeko Australia

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
eu: Bosniako Serbiar Errepublika

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
eu: Publikoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
eu: Zibila

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
eu: Erlijiosoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
eu: Gobernuarena

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
eu: Ekonomikoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
eu: Kulturala

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
eu: Oroitzapenezkoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
eu: Historikoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
eu: Eskolakoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
eu: Sasoikoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
eu: Onomastika

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
eu: Pertsonala

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
eu: Kristaua

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
eu: Anglikanoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
eu: Katolikoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
eu: Protestantea

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
eu: Ortodoxoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
eu: Judua

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
eu: Judu ortodoxoa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
eu: Judu kontserbadorea

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
eu: Judu erreforma

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
eu: Islamiarra

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
eu: Islamiar Sunnia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
eu: Islamiar Xiia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
eu: Islamiar Sufia

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
eu: Ilargi berria

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
eu: Ilargi betea

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
eu: Ilargia lehen laurdenean

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
eu: Ilargia hirugarren laurdenean

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
eu: Ilargierdi gorakorra

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
eu: Konkordun gorakorra

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
eu: Konkordun beherakorra

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
eu: Ilargierdi beherakorra

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
eu: Scorpius

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
eu: Capricornus

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
eu: Piscis

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
eu: aharia

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
eu: zezena

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
eu: bikiak

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
eu: karramarroa

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
eu: lehoia

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
eu: birjina

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
eu: balantza

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
eu: eskorpioia

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
eu: arkularia

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
eu: ahuntza

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
eu: ur eramailea

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
eu: arraina
