libkholidays - en to et translation catalogue (85 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
et: Suvine pööripäev

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
et: Talvine pööripäev

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
et: Kevadine pööripäev

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
et: Sügisene pööripäev

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
et: Saksamaa, Baieri

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
et: Saksamaa, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
et: Saksamaa, Berliin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
et: Saksamaa, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
et: Saksamaa, Hessen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
et: Saksamaa, Mecklenburg-Ees-Pommeri

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
et: Saksamaa, Alam-Saksimaa

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
et: Saksamaa, Põhja-Rein-Vestfaal

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
et: Saksamaa, Reinimaa-Pfalz

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
et: Saksamaa, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
et: Saksamaa, Saarimaa

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
et: Saksamaa, Saksimaa

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
et: Saksamaa, Saksi-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
et: Saksamaa, Tüüring

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
et: Kataloonia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
et: Inglismaa ja Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
et: Inglismaa

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
et: Šotimaa

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
et: Põhja-Iirimaa

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
et: Lõuna-Tirool

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
et: Uus-Lõuna-Wales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
et: Lõuna-Austraalia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
et: Põhjaterritoorium

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
et: Austraalia pealinna territoorium

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
et: Lääne-Austraalia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
et: Tasmaania

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
et: Serblaste Vabariik

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
et: Riiklikud

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
et: Ilmalikud

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
et: Usulised

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
et: Riigiteenistujate

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
et: Finantsilised

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
et: Kultuurilised

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
et: Mälestuspäevad

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
et: Ajaloolised

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
et: Kool

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
et: Hooajalised

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
et: Nimepäevad

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
et: Isiklikud

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
et: Kristlikud

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
et: Anglikaani

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
et: Katoliku

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
et: Protestandi

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
et: Õigeusu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
et: Juudi

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
et: Ortodoksne judaism

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
et: Konservatiivne judaism

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
et: Reformeeritud judaism

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
et: Islam

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
et: Sunniitlik islam

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
et: Šiiitlik islam

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
et: Sufistlik islam

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
et: Teadmata

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
et: Noorkuu

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
et: Täiskuu

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
et: Esimene veerand

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
et: Viimane veerand

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
et: Jäär

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
et: Sõnn

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
et: Kaksikud

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
et: Vähk

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
et: Lõvi

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
et: Neitsi

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
et: Kaalud

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
et: Skorpion

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
et: Ambur

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
et: Kaljukits

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
et: Veevalaja

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
et: Kalad

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
et: jäär

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
et: sõnn

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
et: kaksikud

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
et: vähk

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
et: lõvi

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
et: neitsi

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
et: kaalud

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
et: skorpion

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
et: ambur

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
et: kaljukits

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
et: veevalaja

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
et: kalad
