libkholidays - en to el translation catalogue (91 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
el: Ηλιοστάσιο Ιουνίου

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
el: Ηλιοστάσιο Δεκεμβρίου

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
el: Ισημερία Μαρτίου

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
el: Ισημερία Σεπτεμβρίου

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
el: Περιοχή

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
el: Κεμπέκ

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
el: Γερμανία, Βαυαρία

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
el: Γερμανία, Βρανδεμβούργο

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
el: Γερμανία, Βερολίνο

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
el: Γερμανία, Βάση-Βυρτεμβέργη

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
el: Γερμαία, Έσση

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
el: Γερμανία, Μέκλενμπουργκ-Χίδερ Πομερανία

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
el: Φερμανία, Κάτω Σαξωνία

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
el: Γερμανία Βόρειος Ρήνος-Βεστφαλία

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
el: Γερμανία, Ρήνος-Παλατινάτο

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
el: Γερμανία, Σλέσβιχ-Χολστάιν

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
el: Γερμανία, Σάαρ

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
el: Γερμανία, Σαξωνία

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
el: Γερμανία, Σαξωνία-Άνχαλτ

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
el: Γερμανία, Θουριγγία

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
el: Καταλονία

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
el: Αγγλία και Ουαλία

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
el: Αγγλία

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
el: Ουαλία

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
el: Σκωτία

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
el: Βόρεια Ιρλανδία

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
el: Νότιο Τιρόλο

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
el: Νέα Νότια Ουαλία

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
el: Κουίνσλαντ

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
el: Βικτώρια

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
el: Νότια Αυστραλία

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
el: Βόρεια Επικράτεια

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
el: Επικράτεια Αυστραλιανής Πρωτεύουσας

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
el: Δυτική Αυστραλία

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
el: Τασμανία

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
el: Σερβική Δημοκρατία

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
el: Δημόσια

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
el: Πολιτική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
el: Θρησκευτική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
el: Κυβερνητική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
el: Χρηματιστηριακή

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
el: Πολιτιστική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
el: Αναμνηστική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
el: Ιστορική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
el: Σχολική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
el: Εποχική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
el: Ονομαστική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
el: Προσωπική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
el: Χριστιανική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
el: Αγγλικανική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
el: Καθολική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
el: Προτεσταντική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
el: Ορθόδοξη

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
el: Εβραϊκή

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
el: Ebra:ik;h Ορθόδοξη

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
el: Εβραϊκή συντηρητική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
el: Εβραϊκή μεταρρυθμιστική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
el: Ισλαμική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
el: Ισλαμική Σούμι

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
el: Ισλαμική Σίιτική

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
el: Ισλαμική Σούφι

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
el: Νέα Σελήνη

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
el: Πανσέληνος

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
el: Σελήνη Πρώτο Τέταρτο

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
el: Σελήνη Τελευταίο Τέταρτο

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
el: Κριός

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
el: Ταύρος

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
el: Δίδυμοι

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
el: Καρκίνος

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
el: Λέων

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
el: Παρθένος

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
el: Ζυγός

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
el: Σκορπιός

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
el: Τοξότης

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
el: Αιγόκερως

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
el: Υδροχόος

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
el: Ιχθύς

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
el: κριός

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
el: ταύρος

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
el: δίδυμοι

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
el: καβούρι

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
el: λιοντάρι

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
el: παρθένος

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
el: ζυγαριά

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
el: σκορπιός

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
el: τοξότης

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
el: αίγα

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
el: υδροχόος

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
el: ιχθύς
