libkholidays6_qt - en to de translation catalogue (89 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
de: Sommersonnenwende

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
de: Wintersonnenwende

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
de: März-Tagundnachtgleiche

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
de: September-Tagundnachtgleiche

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
de: Beschreibung

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
de: Québec

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
de: Deutschland, Bayern

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
de: Deutschland, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
de: Deutschland, Berlin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
de: Deutschland, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
de: Deutschland, Hessen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
de: Deutschland, Mecklenburg-Hinterpommern

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
de: Deutschland, Niedersachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
de: Deutschland, Nordrhein-Westfalen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
de: Deutschland, Rheinland-Pfalz

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
de: Deutschland, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
de: Deutschland, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
de: Deutschland, Sachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
de: Deutschland, Sachsen-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
de: Deutschland, Thüringen

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
de: Katalonien

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
de: England und Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
de: Schottland

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
de: Nordirland

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
de: Südtirol

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
de: Neusüdwales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
de: Süd-Australien

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
de: Nördliches Territorium

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
de: Australisches Hauptstadtterritorium

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
de: West-Australien

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
de: Tasmanien

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
de: Republika Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
de: Öffentlich

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
de: Zivil

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
de: Religiös

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
de: Gesetzlich

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
de: Finanziell

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
de: Kulturell

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
de: Gedenktage

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
de: Historisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
de: Schule

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
de: Nach Jahreszeiten

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
de: Namenstage

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
de: Persönlich

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
de: Christlich

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
de: Anglikanisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
de: Katholisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
de: Evangelisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
de: Jüdisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
de: Jüdisch-Orthodox

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
de: Jüdisch-Konservativ

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
de: Reformjüdisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
de: Islamisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
de: Islamisch Sunnitisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
de: Islamisch Shiitisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
de: Islamisch Sufistisch

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
de: Neumond

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
de: Vollmond

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
de: Mond im ersten Viertel

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
de: Mond im letzten Viertel

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
de: Zunehmender Sichelmond

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
de: Zunehmender Mond

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
de: Abnehmender Mond

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
de: Abnehmender Sichelmond

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
de: Widder

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
de: Stier

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
de: Zwillinge

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
de: Krebs

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
de: Löwe

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
de: Jungfrau

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
de: Waage

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
de: Skorpion

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
de: Schütze

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
de: Steinbock

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
de: Wassermann

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
de: Fische

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
de: Widder

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
de: Stier

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
de: Zwilling

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
de: Krebs

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
de: Löwe

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
de: Jungfrau

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
de: Waage

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
de: Skorpion

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
de: Schütze

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
de: Steinbock

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
de: Wassermann

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
de: Fische
