keysmith - en to ru translation catalogue (38 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
ru: Необязательная учётная запись для добавления, формат адреса: otpauth:// (например, из QR-кода)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
ru: Некорректная учётная запись

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
ru: Попытка добавить некорректную учётную запись. Можно либо выйти из приложения, либо продолжить работу без добавления этой учётной записи.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
ru: Попытка добавить некорректную учётную запись. Работа будет продолжена без её добавления.

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
ru: Удаление учётной записи: %1

[ctx: @title:window]
en: Accounts
ru: Учётные записи

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
ru: Не удалось обновить учётные записи

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
ru: Не удалось загрузить некоторые учётные записи.

en: No accounts added
ru: Не добавлено ни одной учётной записи

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: @title:window]
en: Add new account
ru: Добавление учётной записи

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
ru: OTP на основе данных времени

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
ru: OTP на основе хеша

en: Token secret
ru: Секрет маркера

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
ru: Секретный ключ:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
ru: Подробности

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
ru: Продолжить

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
ru: Выйти

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
ru: Удалить учётную запись

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
ru: Счётчик:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
ru: Длина маркера:

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
ru: Смещение усечения:

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
ru: Переименование учётной записи для добавления

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
ru: Уже существует другая учётная запись с таким именем. Измените имя или издателя новой учётной записи.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Add
ru: Добавить

[ctx: @title:window]
en: Password
ru: Пароль

en: Failed to set up your password
ru: Не удалось задать пароль

en: Choose a password to protect your accounts
ru: Выберите пароль для защиты учётных записей

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
ru: Подтверждение пароля:

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
ru: (обновить)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
ru: Таймер:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
ru: Начиная с:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
ru: Алгоритм хеширования:

en: Failed to unlock your accounts
ru: Не удалось разблокировать учётные записи

en: Please provide the password to unlock your accounts
ru: Укажите пароль для разблокировки учётных записей

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
ru: Пароль:
