keysmith - en to pt translation catalogue (44 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
pt: Conta opcional a adicionar, formatada como um URI otpauth:// (p.ex., de um código QR)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
pt: Conta inválida

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
pt: A conta que está a tentar adicionar é inválida. Poderá sair da aplicação ou continuar sem adicionar a conta.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
pt: A conta que está a tentar adicionar é inválida. Continue sem adicionar a conta.

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
pt: A remover a conta: %1

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
pt: Apagar a Conta

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
pt: O código foi copiado para a área de transferência!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
pt: Nome da conta:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
pt: Emissor da conta:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
pt: Contas

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
pt: Não foi possível actualizar as contas

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
pt: Não foi possível carregar algumas das contas.

en: No accounts added
pt: Sem contas adicionadas

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
pt: Adicionar uma Conta

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @title:window]
en: Add new account
pt: Adicionar uma nova conta

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
pt: Tipo de conta:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
pt: OTP baseado no tempo

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
pt: OTP baseado num código

en: Token secret
pt: Senha por código

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
pt: Chave privada:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
pt: Detalhes

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
pt: Apagar a conta

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
pt: Contador:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
pt: Tamanho do código:

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
pt: Deslocamento da truncagem:

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
pt: Mudar o nome da conta a adicionar

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
pt: Já existe outra conta com o mesmo nome. Por favor corrija o nome ou o emissor da nova conta.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @title:window]
en: Password
pt: Senha

en: Failed to set up your password
pt: Não foi possível configurar a sua senha

en: Choose a password to protect your accounts
pt: Escolha uma senha para proteger as suas contas

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
pt: Verifique a senha:

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
pt: (actualizar)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
pt: Cronómetro:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
pt: A iniciar em:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
pt: Algoritmo de dispersão:

en: Failed to unlock your accounts
pt: Não foi possível desbloquear as suas contas

en: Please provide the password to unlock your accounts
pt: Por favor indique a senha para desbloquear as suas contas

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
pt: Senha:
