keysmith - en to pl translation catalogue (67 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
pl: Opcjonalne konto do dodania, zapisane jako otpauth:// URI (np. z kodu QR)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
pl: Nieprawidłowe konto

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
pl: Konto, które próbujesz dodać, jest nieprawidłowe. Albo zakończysz program albo nie dodasz konta.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
pl: Konto, które próbujesz dodać, jest nieprawidłowe. Kontynuuj bez dodawania konta.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
pl: Szczegóły konta: %1

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Issuer:
pl: Wystawca:

en: Mode:
pl: Tryb:

en: Epoch:
pl: Epoka:

en: Time Step:
pl: Krok czasu:

en: Offset:
pl: Przesunięcie:

en: Token Length:
pl: Długość tokenu:

en: Hash:
pl: Hasz:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
pl: Usuwanie konta: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
pl: <p><ul><li>Nazwa konta: %1</li><li>Wydawca konta: %2</li></ul></p><p>Usunięcie tego konta z Keysmith nie wyłączy dwustopniowego uwierzytelniania (2FA). Upewnij się, że nadal będziesz mieć dostęp do swojego konta bez użycia Keysmith, zanim to zrobisz:</p><ul><li>Upewnij się, że masz ustawiony inny program do 2FA dla swojego konta, lub:</li><li>Upewnij się, że masz kody przywracające dla swojego konta lub:</li><li>Wyłącz dwustopniowe uwierzytelnianie na swoim koncie</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
pl: Usuń konto

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
pl: Skopiowano token do schowka!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
pl: Nazwa konta:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
pl: Wydawca konta:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
pl: Konta

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
pl: Nie udało się uaktualnić kont

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
pl: Nie udało się wczytać niektórych kont.

en: No accounts added
pl: Nie dodano żadnych kont

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
pl: Dodaj konto

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
pl: Dodaj

[ctx: @title:window]
en: Add new account
pl: Dodaj nowe konto

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
pl: Anuluj

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
pl: Zakończ

[ctx: @action:button]
en: Add
pl: Dodaj

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
pl: Rodzaj konta:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
pl: OTP oparte na czasie

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
pl: OTP oparte na skrócie

en: Token secret
pl: Dana poufna tokenu

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
pl: Klucz poufny:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
pl: Szczegóły

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
pl: Szczegóły HOTP:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
pl: Szczegóły TOTP:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
pl: Kontynuuj

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
pl: Zakończ

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
pl: Pokaż szczegóły

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
pl: Usuń konto

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
pl: Licznik:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
pl: Długość tokenu:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
pl: Dodaj cyfrę sumy sprawdzającej

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
pl: Użyj własnego przesunięcia przycięcia

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
pl: Długość przycinania:

en: About Keysmith
pl: O Keysmith

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
pl: Przemianuj konto, aby dodać

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
pl: Inne konto o tej samej nazwie już istnieje. Popraw nazwę lub wydawcę nowego konta.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
pl: Anuluj

en: Add
pl: Dodaj

[ctx: @title:window]
en: Password
pl: Hasło

en: Failed to set up your password
pl: Nie udało się ustawić twojego hasła

en: Choose a password to protect your accounts
pl: Wpisz hasło, które będzie chronić twoje konta

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
pl: Nowe hasło:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
pl: Potwierdź hasło:

[ctx: @action:button]
en: Apply
pl: Zastosuj

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
pl: (odśwież)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
pl: Czasomierz:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
pl: Rozpoczyna się od:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
pl: Algorytm skrótu:

en: Failed to unlock your accounts
pl: Nie udało się odblokować kont

en: Please provide the password to unlock your accounts
pl: Wpisz hasło do odblokowania twoich kont

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
pl: Hasło:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
pl: Odblokuj

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
pl: utwórz tokeny do uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA)

en: © 2019 KDE Community
pl: © 2019 Społeczność KDE
