keysmith - en to nl translation catalogue (62 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
nl: Optioneel account om toe te voegen, geformatteerd als otpauth:// URI (e.g. uit een QR-code)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
nl: Ongeldig account

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
nl: Het account dat u probeert toe te voegen is ongeldig. U kunt ofwel de toepassing verlaten of doorgaan zonder het account toe te voegen.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
nl: Het account dat u probeert toe te voegen is ongeldig. U kunt doorgaan zonder het account toe te voegen.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
nl: Details van account: %1

en: Name:
nl: Naam:

en: Issuer:
nl: Uitgever:

en: Mode:
nl: Modus:

en: Epoch:
nl: Epoche:

en: Time Step:
nl: Tijdstap:

en: Token Length:
nl: Lengte van token:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
nl: Account wordt verwijderd: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
nl: <p><ul><li>Accountnaam: %1</li><li>Accountuitgever: %2</li></ul></p><p>Dit account uit Keysmith verwijderen zal twee-factor-authenticatie (2FA) niet uitschakelen. Ga na dat u nog steeds toegang hebt tot uw account zonder gebruik van Keysmith alvorens door te gaan:</p><ul><li>Ga na dat u een andere 2FA-app ingesteld hebt voor uw account of:</li><li>Ga na dat u herstelcodes voor uw account hebt of:</li><li>Schakel twee-factor-authenticatie voor uw account uit</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
nl: Account verwijderen

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
nl: Token gekopieerd naar klembord!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
nl: Accountnaam:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
nl: Uitgever van account:

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
nl: Accounts bijwerken is mislukt

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
nl: Laden van enkele accounts is mislukt.

en: No accounts added
nl: Geen accounts toegevoegd

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
nl: Account toevoegen

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
nl: Toevoegen

[ctx: @title:window]
en: Add new account
nl: Nieuw account toevoegen

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: @action:button]
en: Add
nl: Toevoegen

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
nl: Accounttype:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
nl: Op tijd gebaseerde OTP

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
nl: Op hash gebaseerde OTP

en: Token secret
nl: Tokengeheim

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
nl: Geheime sleutel:

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
nl: HOTP-details:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
nl: TOTP-details:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
nl: Doorgaan

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
nl: Details tonen

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
nl: Account verwijderen

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
nl: Teller:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
nl: Lengte van token:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
nl: Controlesomcijfer toevoegen

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
nl: Aangepaste offset voor afkorten gebruiken

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
nl: Afbreekoffset:

en: About Keysmith
nl: Info over Keysmith

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
nl: Toe te voegen account hernoemen

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
nl: Een ander account met dezelfde naam bestaat al. Corrigeer de naam of uitgever van het nieuwe account.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Add
nl: Toevoegen

[ctx: @title:window]
en: Password
nl: Wachtwoord

en: Failed to set up your password
nl: Uw wachtwoord instellen is mislukt

en: Choose a password to protect your accounts
nl: Kies een wachtwoord om uw accounts te beschermen

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
nl: Nieuw wachtwoord:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
nl: Wachtwoord verifiëren:

[ctx: @action:button]
en: Apply
nl: Toepassen

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
nl: (vernieuwen)

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
nl: Begint bij:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
nl: Hash-algoritme:

en: Failed to unlock your accounts
nl: Accounts ontgrendelen is mislukt

en: Please provide the password to unlock your accounts
nl: Geef het wachtwoord om uw accounts te ontgrendelen.

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
nl: Wachtwoord:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
nl: twee-factor authenticatie-tokens genereren

en: © 2019 KDE Community
nl: © 2019 KDE gemeenschap
