keysmith - en to ia translation catalogue (69 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
ia: Conto Optional a adder, formattate como otpauth:// URI (p.ex. ab un codice a QR)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
ia: Conto invalide

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
ia: Le conto que tu es essayante a adder es invalide. Tu pote o abandonar le app o continuar sin adder le conto.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
ia: Le conto que tu es essayante a adder es invalide. Continua sin adder le conto.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
ia: Detalio de conto: %1

en: Name:
ia: Nomine:

en: Issuer:
ia: Emissor:

en: Mode:
ia: Modo:

en: Epoch:
ia: Epoch (Epocha)a:

en: Time Step:
ia: Passo de Tempore:

en: Offset:
ia: Displaciamento:

en: Token Length:
ia: Longitude de token :

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
ia: Removente conto: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
ia: <p><ul><li>Nomine de conto: %1</li><li>Emissor de conto: %2</li></ul></p><p>Remover iste conto ex Keysmith non dishabilitara le authentication a duo factores  (2FA). Assecura te que tu pote ancora acceder a tu conto sin usar Keysmith ante proceder:</p><ul><li>Assecura te que tu ha un altere app de 2FA configurate per tu conto, o:</li><li>Assecura te que tu ha codices de recuperation per tu conto, o:</li><li>Dishabilita authentication de duo factores sur tu conto</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
ia: Dele conto

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
ia: Token (indicio)  copiate a area de transferentia!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
ia: Nomine de conto:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
ia: Emissor de conto:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
ia: Contos

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
ia: Il falleva a actualisar conto

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
ia: Alcun contos falleva a cargar.

en: No accounts added
ia: Necun contos addite

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
ia: Adde conto

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
ia: Adde

[ctx: @title:window]
en: Add new account
ia: Adde un nove conto

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
ia: Quita

[ctx: @action:button]
en: Add
ia: Adde

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
ia: Typo de conto:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
ia: OTP basate sur tempore

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
ia: OTP basate sur Hash

en: Token secret
ia: Secreto de token :

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
ia: Clave secrete:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
ia: Detalios

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
ia: Detalios de HOTP:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
ia: Detalios de TOTP:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
ia: Continua

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
ia: Quita

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
ia: Monstra Detalios

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
ia: Dele conto

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
ia: Contator:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
ia: Longitude de token :

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
ia: Adde digito de checksum

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
ia: Usa displaciamento de truncation personalisate

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
ia: Displaciamento de truncation:

en: About Keysmith
ia: A proposito de Keysmith

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
ia: Renomina conto a adder

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
ia: Un altere conto con le mesme nomine ja existe. Pro favor tu corrige le nomine o le emissor per un nove conto.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
ia: Cancella

en: Add
ia: Adde

[ctx: @title:window]
en: Password
ia: Contrasigno

en: Failed to set up your password
ia: Il falleva a configurar tu contrasigno

en: Choose a password to protect your accounts
ia: Selige un contrsigno per proteger tu contos

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
ia: Nove contrasigno:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
ia: Verifica contrasigno:

[ctx: @action:button]
en: Apply
ia: Applica

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
ia: (refresca)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
ia: Temporisator:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
ia: Initiante a:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
ia: Algorithmo de Hash:

[ctx: @option:radio]
en: SHA-1
ia: Sha-1

[ctx: @option:radio]
en: SHA-256
ia: Sha-256

[ctx: @option:radio]
en: SHA-512
ia: Sha-512

en: Failed to unlock your accounts
ia: Il falleva a disblocar tu contos

en: Please provide the password to unlock your accounts
ia: Pro favor tu forni le contrasigno per disblocar tu contos

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
ia: Contrasigno:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
ia: Disbloca

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
ia: genera indicios de authentication a duo factores (2FA)

en: © 2019 KDE Community
ia: © 2019 Communitate de KDE
