keysmith - en to hu translation catalogue (63 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
hu: Opcionálisan hozzáadandó fiók, otpauth:// URI formátumban (például egy QR-kódból)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
hu: Érvénytelen fiók

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
hu: A hozzáadni kívánt fiók érvénytelen. Kiléphet az alkalmazásból, vagy folytathatja a fiók hozzáadása nélkül.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
hu: A hozzáadni kívánt fiók érvénytelen. Folytatás a fiók hozzáadása nélkül.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
hu: Fiók részletei: %1

en: Name:
hu: Név:

en: Issuer:
hu: Kibocsátó:

en: Mode:
hu: Mód:

en: Epoch:
hu: Alapidőszak:

en: Time Step:
hu: Időlépés:

en: Offset:
hu: Eltolás:

en: Token Length:
hu: Tokenhossz:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
hu: Fiók eltávolítása: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
hu: <p><ul><li>Fióknév: %1</li><li>Fiók kibocsátója: %2</li></ul></p><p>A fiók eltávolítása a Keysmithből nem kapcsolja ki a kétfaktoros hitelesítést (2FA). Bizonyosodjon meg arról, hogy a Keysmith használata nélkül is hozzáfér a fiókhoz, mielőtt folytatja:</p><ul><li>Ellenőrizze, hogy be van-e állítva másik 2FA alkalmazás a fiókhoz, vagy:</li><li>Megvannak-e a fiók visszaállítási kódjai:</li><li>Kikapcsolta a kétfaktoros hitelesítést a fiókban</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
hu: Fiók törlése

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
hu: Token másolva a vágólapra.

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
hu: Fióknév:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
hu: Fiók kibocsátó:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
hu: Fiókok

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
hu: A fiókok frissítése sikertelen

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
hu: Néhány fiók betöltése meghiúsult.

en: No accounts added
hu: Nincsenek fiókok hozzáadva

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
hu: Fiók hozzáadása

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
hu: Hozzáadás

[ctx: @title:window]
en: Add new account
hu: Új fiók hozzáadása

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
hu: Mégsem

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: @action:button]
en: Add
hu: Hozzáadás

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
hu: Fióktípus:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
hu: Időalapú OTP

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
hu: Ellenőrzőösszeg-alapú OTP

en: Token secret
hu: Token titkos kulcsa

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
hu: Titkos kulcs:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
hu: Részletek

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
hu: HOTP részletek:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
hu: TOTP részletek

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
hu: Folytatás

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
hu: Részletek megjelenítése

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
hu: Fiók törlése

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
hu: Számláló:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
hu: Tokenhossz:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
hu: Ellenőrző számjegy hozzáadása

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
hu: Egyéni csonkolási eltolás használata

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
hu: Levágás eltolása:

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
hu: A hozzáadni kívánt fiók átnevezése

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
hu: Már létezik fiók ezzel a névvel. Javítsa a nevet vagy az új fiók kibocsátóját.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
hu: Mégsem

en: Add
hu: Hozzáadás

[ctx: @title:window]
en: Password
hu: Jelszó

en: Failed to set up your password
hu: A jelszó beállítása sikertelen

en: Choose a password to protect your accounts
hu: Válasszon egy jelszót fiókjai védelméhez

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
hu: Új jelszó:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
hu: Jelszó megerősítése:

[ctx: @action:button]
en: Apply
hu: Alkalmaz

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
hu: (frissítés)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
hu: Időzítő:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
hu: Indítás ekkor:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
hu: Hash algoritmus:

en: Failed to unlock your accounts
hu: A fiókok feloldása sikertelen

en: Please provide the password to unlock your accounts
hu: Adja meg a jelszót a fiókok feloldásához

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
hu: Jelszó:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
hu: Feloldás
