keysmith - en to fr translation catalogue (67 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
fr: Compte optionnel à ajouter, sous un format d'une « URI » de type « otpauth:// » (venant par exemple d'un code « QR »)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
fr: Compte non valable

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
fr: Le compte que vous tentez d'ajouter est non valable. Vous pouvez, soit quitter l'application, soit continuer dans l'ajouter.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
fr: Le compte que vous tentez d'ajouter est non valable. Poursuite sans l'ajout du compte.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
fr: Détails sur le compte : %1

en: Name:
fr: Nom :

en: Issuer:
fr: Créateur :

en: Mode:
fr: Mode :

en: Epoch:
fr: Période :

en: Time Step:
fr: Pas de temporisation :

en: Offset:
fr: Décalage :

en: Token Length:
fr: Longueur du jeton :

en: Hash:
fr: Hachage :

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
fr: Suppression du compte : %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
fr: <p><ul><li>Nom du compte : %1</li><li>Créateur du compte : %2</li></ul></p><p>La suppression de ce compte de Keysmith ne désactivera pas l'authentification à deux facteurs (2FA). Veuillez-vous assurer que vous pouvez toujours accéder à votre compte sans utiliser Keysmith avant de continuer :</p><ul><li>Veuillez-vous assurer d'avoir une autre application « 2FA » configurée pour votre compte, ou :</li><li>Veuillez-vous assurer d'avoir des codes de récupération pour votre compte ou :</li><li>Désactiver l'authentification à deux facteurs sur votre compte.</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
fr: Supprimer un compte

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
fr: Jeton copié dans le presse-papier !

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
fr: Nom du compte :

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
fr: Créateur du compte :

[ctx: @title:window]
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
fr: Impossible de mettre à jour les comptes

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
fr: Certains comptes n'ont pu être chargés.

en: No accounts added
fr: Aucun compte ajouté

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
fr: Ajouter un compte

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: @title:window]
en: Add new account
fr: Ajouter un nouveau compte

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: @action:button]
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
fr: Type de compte :

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
fr: Mot de passe à usage unique utilisant le temps

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
fr: Mot de passe à usage unique utilisant un hachage

en: Token secret
fr: Jeton secret

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
fr: Clé secrète :

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
fr: Détails

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
fr: Détails HOTP :

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
fr: Détails TOTP :

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
fr: Continuer

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
fr: Afficher les détails

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
fr: Supprimer un compte

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
fr: Compteur :

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
fr: Longueur du jeton :

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
fr: Ajouter un chiffre de vérification

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
fr: Utiliser un décalage personnalisé de troncature

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
fr: Décalage de troncature :

en: About Keysmith
fr: À propos de Keysmith

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
fr: Renommer le compte à ajouter

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
fr: Un autre compte avec le même nom existe déjà. Veuillez modifier le nom ou l'émetteur pour le nouveau compte.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Add
fr: Ajouter

[ctx: @title:window]
en: Password
fr: Mot de passe

en: Failed to set up your password
fr: Impossible de définir votre mot de passe

en: Choose a password to protect your accounts
fr: Choisissez un mot de passe pour protéger vos comptes

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
fr: Nouveau mot de passe :

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
fr: Vérifier un mot de passe :

[ctx: @action:button]
en: Apply
fr: Appliquer

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
fr: (Rafraîchir)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
fr: Temporisation :

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
fr: Partant de :

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
fr: Algorithme de hachage :

en: Failed to unlock your accounts
fr: Impossible de déverrouiller vos comptes

en: Please provide the password to unlock your accounts
fr: Veuillez fournir le mot de passe pour déverrouiller vos comptes

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
fr: Mot de passe :

[ctx: @action:button]
en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
fr: Générer des jetons d'authentification à deux facteurs (2FA)

en: © 2019 KDE Community
fr: © 2019 Communauté de KDE
