keysmith - en to fi translation catalogue (66 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
fi: Valinnainen lisättävä tili otpauth://-URIn muodossa (esim. QR-koodista)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
fi: Virheellinen tili

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
fi: Tili, jota yrität lisätä, on virheellinen. Voit joko lopettaa sovelluksen tai jatkaa lisäämättä tiliä.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
fi: Tili, jota yrität lisätä, on virheellinen. Jatka lisäämättä tiliä.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
fi: Tilin tiedot: %1

en: Name:
fi: Nimi:

en: Issuer:
fi: Myöntäjä:

en: Mode:
fi: Tila:

[ctx: Mode of 2fa]
en: HOTP
fi: HOTP:

[ctx: Mode of 2fa]
en: TOTP
fi: TOTP:

en: Epoch:
fi: Aikakausi:

en: Time Step:
fi: Aika-askel:

en: Offset:
fi: Siirtymä:

en: Token Length:
fi: Merkin pituus:

en: Hash:
fi: Tiiviste:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
fi: Poistetaan tili: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
fi: <p><ul><li>Tilin nimi: %1</li><li>Tilin julkaisija: %2</li></ul></p><p>Tämän tilin poistaminen Keysmithistä ei poista käytöstä kahden tekijän todennusta (2FA). Varmista, että pääset yhä tilillesi KeySmithiä käyttämättä ennen kuin jatkat:</p><ul><li>tilillesi on asetettu toinen 2FA-sovellus tai</li><li>tiliisi on on palautuskoodi tai</li><li>poista 2FA käytöstä tilillä</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
fi: Poista tili

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
fi: Merkki kopioitu leikepöydälle!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
fi: Tilin nimi:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
fi: Tilin myöntäjä:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
fi: Tilit

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
fi: Tilien päivitys epäonnistui

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
fi: Joidenkin tilien lataus epäonnistui.

en: No accounts added
fi: Tilejä ei lisätty

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
fi: Lisää tili

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @title:window]
en: Add new account
fi: Lisää uusi tili

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
fi: Tilin tyyppi:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
fi: Aikaperustainen OTP

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
fi: Tiivisteperustainen OTP

en: Token secret
fi: Merkin salaisuus

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
fi: Salainen avain:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
fi: Tiedot

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
fi: HOTP-tiedot:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
fi: TOTP-tiedot:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
fi: Jatka

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
fi: Näytä tiedot

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
fi: Poista tili

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
fi: Laskuri:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
fi: Merkin pituus:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
fi: Lisää tarkistusluku

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
fi: Mukauta katkaisun siirtymää

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
fi: Katkaisun siirtymä:

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
fi: Muuta lisättävän tilin nimeä

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
fi: Toinen saman niminen tili on jo olemassa. Korvaa uuden tilin nimi tai myöntäjä.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
fi: Peru

en: Add
fi: Lisää

[ctx: @title:window]
en: Password
fi: Salasana

en: Failed to set up your password
fi: Salasanasi asetus epäonnistui

en: Choose a password to protect your accounts
fi: Aloita valitsemalla tiliesi suojaksi salasana

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
fi: Uusi salasana:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
fi: Vahvista salasana:

[ctx: @action:button]
en: Apply
fi: Käytä

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
fi: (virkistä)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
fi: Ajastin:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
fi: Alkaen:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
fi: Tiivistealgoritmi:

en: Failed to unlock your accounts
fi: Tilien lukitusten avaaminen epäonnistui

en: Please provide the password to unlock your accounts
fi: Anna salasana tiliesi lukituksen avaamiseksi

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
fi: Avaa lukitus
