keysmith - en to es translation catalogue (66 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
es: Cuenta opcional a añadir, con el formato de URI otpauth:// (por ejemplo, de un código QR)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
es: Cuenta no válida

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
es: La cuenta que está intentando añadir no es válida. Puede salir de la aplicación o continuar sin añadir la cuenta.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
es: La cuenta que está intentando añadir no es válida. Se continúa sin añadir la cuenta.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
es: Detalles de la cuenta: %1

en: Name:
es: Nombre:

en: Issuer:
es: Emisor:

en: Mode:
es: Modo:

en: Epoch:
es: Época:

en: Time Step:
es: Paso de tiempo:

en: Offset:
es: Desplazamiento:

en: Token Length:
es: Longitud del token:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
es: Eliminar cuenta: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
es: <p><ul><li>Nombre de la cuenta: %1</li><li>Emisor de la cuenta: %2</li></ul></p><p>Si borra esta cuenta de Keysmith no se desactivará la autenticación de dos factores (2FA). Asegúrese de que puede acceder a la cuenta sin usar Keysmith antes de continuar:</p><ul><li>asegúrese se que tiene otra aplicación con 2FA configurada para usar la cuenta, o</li><li>asegúrese de que dispone de códigos de recuperación para la cuenta, o</li><li>desactive la autenticación de dos factores para la cuenta</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
es: Borrar la cuenta

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
es: Token copiado en el portapapeles.

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
es: Nombre de la cuenta:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
es: Emisor de la cuenta:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
es: Cuentas

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
es: No ha sido posible actualizar las cuentas

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
es: Ha fallado la carga de algunas cuentas.

en: No accounts added
es: No se han añadido cuentas

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
es: Añadir cuenta

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
es: Añadir

[ctx: @title:window]
en: Add new account
es: Añadir nueva cuenta

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
es: Salir

[ctx: @action:button]
en: Add
es: Añadir

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
es: Tipo de cuenta:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
es: OTP basada en tiempo

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
es: OTP basada en resúmenes criptográficos

en: Token secret
es: Secreto del token:

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
es: Clave secreta:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
es: Detalles

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
es: Detalles de HOTP:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
es: Detalles de TOTP:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
es: Continuar

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
es: Salir

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
es: Mostrar detalles

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
es: Borrar cuenta

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
es: Contador:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
es: Longitud del token:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
es: Añadir dígito de comprobación

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
es: Usar desplazamiento de truncado personalizado

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
es: Desplazamiento de truncamiento:

en: About Keysmith
es: Acerca de Keysmith

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
es: Cambiar el nombre de la cuenta a añadir

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
es: Ya existe otra cuenta con el mismo nombre. Corrija el nombre o el distribuidor de la nueva cuenta.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
es: Cancelar

en: Add
es: Añadir

[ctx: @title:window]
en: Password
es: Contraseña

en: Failed to set up your password
es: No se ha podido definir la contraseña

en: Choose a password to protect your accounts
es: Escoja una contraseña para proteger sus cuentas

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
es: Nueva contraseña:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
es: Verificar la contraseña:

[ctx: @action:button]
en: Apply
es: Aplicar

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
es: (refrescar)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
es: Temporizador:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
es: Empieza en:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
es: Algoritmo de resumen criptográfico:

en: Failed to unlock your accounts
es: No ha sido posible desbloquear las cuentas

en: Please provide the password to unlock your accounts
es: Introduzca la contraseña para desbloquear sus cuentas

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
es: Contraseña:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
es: Desbloquear

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
es: generar tókenes de autenticación de dos factores (2FA)

en: © 2019 KDE Community
es: © 2019 La comunidad KDE
