kabc - en to th translation catalogue (79 entries)

en: Post Office Box
th: ตู้ไปรษณีย์

en: Extended Address Information
th: ข้อมูลที่อยู่เพิ่มเติม

en: Street
th: ถนน

en: Locality
th: แขวง/ตำบล

en: Region
th: เขต/อำเภอ

en: Postal Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Country
th: ประเทศ

en: Delivery Label
th: ป้ายจัดส่ง

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
th: ในประเทศ

[ctx: Address is not in home country]
en: International
th: ต่างประเทศ

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
th: ไปรษณีย์

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
th: ที่จัดส่งพัสดุ

[ctx: Home Address]
en: Home
th: ที่บ้าน

[ctx: Work Address]
en: Work
th: ที่ทำงาน

en: Preferred Address
th: ที่อยู่ที่ควรใช้

[ctx: another type of address]
en: Other
th: อื่น ๆ

en: Name
th: ชื่อ

en: Formatted Name
th: ชื่อตามรูปแบบ

en: Family Name
th: นามสกุล

en: Given Name
th: ชื่อจริง

en: Nick Name
th: ชื่อเล่น

en: Birthday
th: วันเกิด

en: Home Address Street
th: ที่อยู่ที่บ้าน

en: Home Phone
th: โทรศัพท์ที่บ้าน

en: Business Phone
th: โทรศัพท์ภาคธุรกิจ

en: Mobile Phone
th: โทรศัพท์เคลื่อนที่

en: Home Fax
th: โทรสารที่บ้าน

en: Business Fax
th: โทรสารภาคธุรกิจ

en: Car Phone
th: โทรศัพท์ติดรถยนตร์

en: ISDN
th: หมายเลข ISDN

en: Pager
th: เพจเจอร์

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Mail Client
th: โปรแกรมรับส่งอีเมล

en: Time Zone
th: เขตเวลา

en: Geographic Position
th: ตำแหน่งพิกัดทางภูมิศาสตร์

[ctx: a person's title]
en: Title
th: ตำแหน่ง

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
th: บทบาทหน้าที่

en: Organization
th: องค์กร

en: Department
th: แผนก

en: Note
th: บันทึกย่อ

en: Product Identifier
th: ค่าประจำตัวผลิตภัณฑ์

en: Revision Date
th: วันที่ปรับปรุงใหม่

en: Sort String
th: เรียงลำดับข้อความ

en: Homepage
th: หน้าเว็บหลัก

en: Security Class
th: ระดับความปลอดภัย

en: Logo
th: โลโก้

en: Photo
th: ภาพถ่าย

en: Sound
th: เสียง

en: Dr.
th: ดร.

en: Miss
th: นางสาว

en: Mr.
th: นาย

en: Mrs.
th: นาง

en: Ms.
th: น.ส.

en: Prof.
th: ศ.

en: Jr.
th: ด.ช.

en: Sr.
th: ด.ช.

[ctx: X.509 public key]
en: X509
th: แบบ X509

[ctx: Pretty Good Privacy key]
en: PGP
th: แบบ PGP

[ctx: A custom key]
en: Custom
th: กำหนดเอง

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
th: ไม่ทราบประเภท

[ctx: Home phone]
en: Home
th: ที่บ้าน

[ctx: Work phone]
en: Work
th: ที่ทำงาน

en: Messenger
th: ข้อความด่วนทันใจ

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
th: ที่ควรใช้

en: Voice
th: เสียง

en: Fax
th: โทรสาร

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
th: โทรศัพท์เคลื่อนที่

[ctx: Video phone]
en: Video
th: โทรศัพท์ภาพ

en: Mailbox
th: กล่องจดหมาย

en: Modem
th: โมเด็ม

[ctx: Car Phone]
en: Car
th: โทรศัพท์ติดรถยนต์

en: PCS
th: หมายเลข PCT

[ctx: another type of phone]
en: Other
th: อื่น ๆ

en: Preferred Number
th: หมายเลขที่ควรใช้

en: Work Fax
th: โทรสารที่ทำงาน

[ctx: access is for everyone]
en: Public
th: สาธารณะ

[ctx: access is by owner only]
en: Private
th: ส่วนบุคคล

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
th: ชั้นความลับ

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
th: ไม่ทราบประเภท
