kabc - en to gl translation catalogue (88 entries)

en: Post Office Box
gl: Apartado de correos

en: Extended Address Information
gl: Información ampliada do enderezo

en: Street
gl: Rúa

en: Locality
gl: Localidade

en: Region
gl: Rexión

en: Postal Code
gl: Código postal

en: Country
gl: País

en: Delivery Label
gl: Etiqueta de envío

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
gl: Nacional

[ctx: Address is not in home country]
en: International
gl: Internacional

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
gl: Paquetaría

[ctx: Home Address]
en: Home
gl: Casa

[ctx: Work Address]
en: Work
gl: Traballo

en: Preferred Address
gl: Enderezo preferido

[ctx: another type of address]
en: Other
gl: Outro

en: Unique Identifier
gl: Identificador único

en: Name
gl: Nome

en: Formatted Name
gl: Nome Formatado

en: Family Name
gl: Apelido

en: Given Name
gl: Nome Propio

en: Additional Names
gl: Nomes Adicionais

en: Honorific Prefixes
gl: Prefixos Honoríficos

en: Honorific Suffixes
gl: Sufixos Honoríficos

en: Nick Name
gl: Alcume

en: Birthday
gl: Aniversario

en: Home Address Street
gl: Rúa do enderezo particular

en: Home Address Post Office Box
gl: Apartado de correos do enderezo particular

en: Home Address City
gl: Cidade do enderezo particular

en: Home Address State
gl: Provincia do enderezo particular

en: Home Address Zip Code
gl: Código postal do enderezo particular

en: Home Address Country
gl: País do enderezo particular

en: Home Address Label
gl: Etiqueta do enderezo particular

en: Business Address Street
gl: Rúa do enderezo do traballo

en: Business Address Post Office Box
gl: Caixa de correo do enderezo do traballo

en: Business Address City
gl: Cidade do enderezo do traballo

en: Business Address State
gl: Provincia do enderezo do traballo

en: Business Address Zip Code
gl: Código postal do enderezo do traballo

en: Business Address Country
gl: País do enderezo do traballo

en: Business Address Label
gl: Etiqueta do enderezo do traballo

en: Home Phone
gl: Teléfono privado

en: Business Phone
gl: Teléfono do traballo

en: Mobile Phone
gl: Móbil

en: Home Fax
gl: Fax privado

en: Business Fax
gl: Fax do traballo

en: Car Phone
gl: Teléfono do coche

en: ISDN
gl: RDSI

en: Pager
gl: Busca

en: Email Address
gl: Enderezo de correo electrónico

en: Mail Client
gl: Cliente de correo

en: Time Zone
gl: Fuso horario

en: Geographic Position
gl: Posición xeográfica

[ctx: a person's title]
en: Title
gl: Título

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
gl: Función

en: Organization
gl: Organización

en: Department
gl: Departamento

en: Note
gl: Nota

en: Product Identifier
gl: Identificador do produto

en: Revision Date
gl: Data de revisión

en: Sort String
gl: Ordenar a cadea

en: Homepage
gl: Páxina web

en: Security Class
gl: Clase de seguridade

en: Logo
gl: Logotipo

en: Photo
gl: Foto

en: Sound
gl: Son

en: Miss
gl: Sra.

en: Mr.
gl: Sr.

en: Mrs.
gl: Srta.

en: Ms.
gl: Sra.

[ctx: A custom key]
en: Custom
gl: Personalizado

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
gl: Tipo descoñecido

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
gl: Número de teléfono

[ctx: Home phone]
en: Home
gl: Casa

[ctx: Work phone]
en: Work
gl: Traballo

en: Messenger
gl: Mensaxaría

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
gl: Preferido

en: Voice
gl: Voz

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
gl: Móbil

[ctx: Video phone]
en: Video
gl: Vídeo

en: Mailbox
gl: Caixa de correo

en: Modem
gl: Módem

[ctx: Car Phone]
en: Car
gl: Coche

[ctx: another type of phone]
en: Other
gl: Outro

en: Preferred Number
gl: Número preferido

en: Work Fax
gl: Fax do traballo

[ctx: access is for everyone]
en: Public
gl: Público

[ctx: access is by owner only]
en: Private
gl: Privado

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
gl: Confidencial

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
gl: Tipo descoñecido
