kabc - en to fi translation catalogue (90 entries)

en: Post Office Box
fi: PL

en: Extended Address Information
fi: Tarkemmat osoitetiedot

en: Street
fi: Katuosoite

en: Locality
fi: Paikkakunta

en: Region
fi: Alue

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Country
fi: Maa

en: Delivery Label
fi: Toimitusosoite

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
fi: Kotimaan osoite

[ctx: Address is not in home country]
en: International
fi: Kansainvälinen osoite

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
fi: Postiosoite

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
fi: Pakettiosoite

[ctx: Home Address]
en: Home
fi: Koti

[ctx: Work Address]
en: Work
fi: Työ

en: Preferred Address
fi: Ensisijainen osoite

[ctx: another type of address]
en: Other
fi: Muu

en: Unique Identifier
fi: Ainutkertainen tunniste

en: Name
fi: Nimi

en: Formatted Name
fi: Muotoiltu nimi

en: Family Name
fi: Sukunimi

en: Given Name
fi: Etunimi

en: Additional Names
fi: Lisänimet

en: Honorific Prefixes
fi: Kunnioittavat etuliitteet

en: Honorific Suffixes
fi: Kunnioittavat jälkiliitteet

en: Nick Name
fi: Kutsumanimi

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Home Address Street
fi: Kotiosoitteen katuosoite

en: Home Address Post Office Box
fi: Kotiosoitteen postilokero

en: Home Address City
fi: Kotiosoitteen kaupunki

en: Home Address State
fi: Kotiosoitteen osavaltio

en: Home Address Zip Code
fi: Kotiosoitteen postinumero

en: Home Address Country
fi: Kotiosoitteen maa

en: Home Address Label
fi: Kotiosoite

en: Business Address Street
fi: Työosoitteen katuosoite

en: Business Address Post Office Box
fi: Työosoitteen postilokero

en: Business Address City
fi: Työosoitteen kaupunki

en: Business Address State
fi: Työosoitteen osavaltio

en: Business Address Zip Code
fi: Työosoitteen postinumero

en: Business Address Country
fi: Työosoitteen maa

en: Business Address Label
fi: Työosoite

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Business Phone
fi: Työpuhelin

en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

en: Home Fax
fi: Kotifaksi

en: Business Fax
fi: Työfaksi

en: Car Phone
fi: Autopuhelin

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Mail Client
fi: Postiohjelma

en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

en: Geographic Position
fi: Maantieteellinen sijainti

[ctx: a person's title]
en: Title
fi: Ammatti

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
fi: Työnkuva

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Department
fi: Osasto

en: Note
fi: Huomautukset

en: Product Identifier
fi: Tuotteen tunniste

en: Revision Date
fi: Tarkistuspäivä

en: Sort String
fi: Lajittelujono

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Security Class
fi: Turvallisuusluokitus

en: Photo
fi: Valokuva

en: Sound
fi: Äänitiedosto

en: Dr.
fi: Tri

en: Miss
fi: Neiti

en: Mr.
fi: Herra

en: Mrs.
fi: Rouva

en: Ms.
fi: Rouva

en: Jr.
fi: nuor.

en: Sr.
fi: vanh.

[ctx: A custom key]
en: Custom
fi: Oma

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
fi: Puhelinnumero

[ctx: Home phone]
en: Home
fi: Koti

[ctx: Work phone]
en: Work
fi: Työ

en: Messenger
fi: Pikaviestin

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
fi: Ensisijainen

en: Voice
fi: Ääni

en: Fax
fi: Faksi

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
fi: Matkapuhelin

en: Mailbox
fi: Postilaatikko

en: Modem
fi: Modeemi

[ctx: Car Phone]
en: Car
fi: Auto

[ctx: another type of phone]
en: Other
fi: Muu

en: Preferred Number
fi: Ensisijainen numero

en: Work Fax
fi: Työfaksi

[ctx: access is for everyone]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: access is by owner only]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi
