kclock - en to pa translation catalogue (120 entries)

en: Select opened page
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

en: Set alarms and timers, use a stopwatch, and manage world clocks
pa: ਅਲਾਰਮ ਤੇ ਟਾਈਮਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਸਟਾਪ-ਵਾਚ ਵਰਤੋ ਅਤੇ ਸੰਸਾਰ ਦੀਆਂ ਘੜੀਆਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ

en: Devin Lin
pa: ਡੇਵਿਨ ਲਿਨ

en: Han Young
pa: ਹਾਂ ਯੰਗ

en: Days to repeat:
pa: ਦੁਰਹਾਉਣ ਲਈ ਦਿਨ:

en: Select Days to Repeat
pa: ਦਰਹਾਉਣ ਲਈ ਦਿਨ ਚੁਣੋ

en: Alarm Name (optional):
pa: ਅਲਾਰਮ ਦਾ ਨਾਂ (ਚੋਣਵਾਂ):

en: Wake Up
pa: ਜਗਾਓ

en: Ring Duration:
pa: ਰਿੰਗਟੋਨ ਅੰਤਰਾਲ:

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: 1 minute
pa: 1 ਮਿੰਟ

en: %1 minutes
pa: %1 ਮਿੰਟ

en: Select Ring Duration
pa: ਘੰਟੀ ਵੱਜਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: 2 minutes
pa: 2 ਮਿੰਟ

en: 5 minutes
pa: 5 ਮਿੰਟ

en: 10 minutes
pa: 10 ਮਿੰਟ

en: 15 minutes
pa: 15 ਮਿੰਟ

en: 30 minutes
pa: 30 ਮਿੰਟ

en: 1 hour
pa: 1 ਘੰਟਾ

en: Snooze Length:
pa: ਟਾਲਣ ਦੀ ਲੰਬਾਈ:

en: Select Snooze Length
pa: ਟਾਲਣ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

en: Ring Sound:
pa: ਘੰਟੀ ਦੀ ਸਾਊਂਡ:

en: Default Sound
pa: ਮੂਲ ਸਾਊਂਡ

en: Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ

[ctx: Edit alarm page title]
en: Editing %1
pa: %1 ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: New Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਅਲਾਰਮ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Snoozed %1 minute | Snoozed %1 minutes
pa[0]: %1 ਮਿੰਟ ਲਈ ਟਾਲੋ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟਾਂ ਲਈ ਟਾਲੋ

[ctx: @action:button]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Alarms
pa: ਅਲਾਰਮ

en: Edit
pa: ਸੋਧੋ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: The clock daemon was not found. Please start kclockd in order to have alarm functionality.
pa: ਘੜੀ ਡੈਮਨ ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਹੀ ਹੈ। ਅਲਾਰਮ ਨੂੰ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ kclockd ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

en: No alarms configured
pa: ਕੋਈ ਅਲਾਰਮ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Add alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: alarm
pa: ਅਲਾਰਮ

en: Deleted %1
pa: %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ

en: Alarm is ringing
pa: ਅਲਾਰਮ ਵੱਜ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Snooze
pa: ਟਾਲੋ

en: Dismiss
pa: ਖ਼ਾਰਜ

en: Select Alarm Sound
pa: ਅਲਾਰਮ ਦੀ ਸਾਊਂਡ ਚੁਣੋ

en: Select from files…
pa: …ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਚੁਣੋ

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Choose an audio
pa: ਆਡੀਓ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

en: Audio files (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)

en: All files (*)
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ (**)

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Timers
pa: ਟਾਈਮਰ

en: Stopwatch
pa: ਸਟਾਪ-ਵਾਚ

en: Only once
pa: ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਵਾਰ

en: Everyday
pa: ਹਰ ਰੋਜ਼

en: Weekdays
pa: ਹਫ਼ਤੇਵਾਰ

en: Mon,
pa: ਸੋਮ,

en: Tue,
pa: ਮੰਗਲ,

en: Wed,
pa: ਬੁੱਧ,

en: Thu,
pa: ਵੀਰ,

en: Fri,
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ,

en: Sat,
pa: ਸ਼ਨਿੱ,

en: Sun,
pa: ਐਤ,

en: AM
pa: ਸਵੇਰ

en: PM
pa: ਸ਼ਾਮ

en: Clock
pa: ਘੜੀ

en: Time Format
pa: ਸਮਾਂ ਫਾਰਮੈਟ

en: Use System Default
pa: ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਮੂਲ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: 12 Hour Time
pa: 12 ਘੰਟੇ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: 24 Hour Time
pa: 24 ਘੰਟੇ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: About Clock
pa: ਕਲਾਕ ਬਾਰੇ

en: About KDE
pa: KDE ਬਾਰੇ

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Start
pa: ਸ਼਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Lap
pa: ਲੈਪ

en: No locations found
pa: ਕੋਈ ਟਿਕਾਣਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Add Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Add
pa: ਜੋੜੋ

en: 1 m
pa: 1 ਮਿੰ

en: 5 m
pa: 5 ਮਿੰ

en: 10 m
pa: 10 ਮਿੰ

en: 15 m
pa: 15 ਮਿੰ

en: 30 m
pa: 30 ਮਿੰ

en: 1 h
pa: 1 ਘੰ

en: <b>Duration:</b>
pa: <b>ਅੰਤਰਾਲ:</b>

en: hours
pa: ਘੰਟੇ

en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

en: seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

en: <b>Label:</b>
pa: <b>ਲੇਬਲ:</b>

en: Timer
pa: ਟਾਈਮਰ

en: <b>Command at timeout:</b>
pa: <b>ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ ਉੱਤੇ ਕਮਾਂਡ:</b>

en: optional
pa: ਚੋਣਵਾਂ

en: Hide Presets
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Show Presets
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਵੇਖਾਓ

en: Toggle Delete
pa: ਹਟਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Create timer
pa: ਟਾਈਮਰ ਬਣਾਓ

en: Save As Preset
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: New Timer
pa: ਨਵਾਂ ਟਾਈਮਰ

en: The clock daemon was not found. Please start kclockd in order to have timer functionality.
pa: ਘੜੀ ਡੈਮਨ ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਹੀ ਹੈ। ਘੜੀ ਨੂੰ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ kclockd ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

en: No timers configured
pa: ਕੋਈ ਟਾਈਮਰ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Add timer
pa: ਟਾਈਮਰ ਜੋੜੋ

en: New timer
pa: ਨਵਾਂ ਟਾਈਮਰ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Loop Timer
pa: ਲੂਪ ਟਾਈਮਰ

en: Timer has finished
pa: ਟਾਈਮਰ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਇਆ

en: %1 has completed.
pa: %1 ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: The timer has completed.
pa: ਟਾਈਮਰ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: %1 hour and 30 minutes ahead
pa: %1 ਘੰਟਾ ਅਤੇ 30 ਮਿੰਟ ਅੱਗੇ

en: %1 hours and 30 minutes ahead
pa: %1 ਘੰਟੇ ਅਤੇ 30 ਮਿੰਟ ਅੱਗੇ

en: %1 hour ahead
pa: %1 ਘੰਟਾ ਅੱਗੇ

en: %1 hours ahead
pa: %1 ਘੰਟੇ ਅੱਗੇ

en: %1 hour and 30 minutes behind
pa: %1 ਘੰਟਾ ਅਤੇ 30 ਮਿੰਟ ਪਿੱਛੇ

en: %1 hours and 30 minutes behind
pa: %1 ਘੰਟੇ ਅਤੇ 30 ਮਿੰਟ ਪਿੱਛੇ

en: %1 hour behind
pa: %1 ਘੰਟਾ ਪਿੱਛਾ

en: %1 hours behind
pa: %1 ਘੰਟੇ ਪਿੱਛੇ

en: Local time
pa: ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ

en: %1 day | %1 days
pa[0]: %1 ਦਿਨ
pa[1]: %1 ਦਿਨ

en:  and
pa:  ਅਤੇ

en: %1 hour | %1 hours
pa[0]: %1 ਘੰਟਾ
pa[1]: %1 ਘੰਟੇ

en: %1 minute | %1 minutes
pa[0]: %1 ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

en: Alarm will ring in under a minute
pa: ਅਲਾਰਮ ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਸਮੇਂ ਵਿੱਚ ਵੱਜੇਗਾ

en: Alarm will ring in %1
pa: ਅਲਾਰਮ %1 ਵਿੱਚ ਵੱਜੇਗਾ
