kalk - en to tr translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

en: Calculator for Plasma
tr: Plasma için Hesap Makinesi

en: © 2020-2022 KDE Community
tr: © 2020–2022 KDE Community

en: warning
tr: uyarı

en: error
tr: hata

en: Programmer
tr: Programcı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: History
tr: Geçmiş

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Clear history
tr: Geçmişi Temizle

en: History is empty
tr: Geçmiş boş

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
tr: Tüm geçmiş temizlensin mi?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
tr: Bu işlem kalıcıdır ve geri alınamaz

en: Converter
tr: Dönüştürücü

en: Settings
tr: Ayarlar

en: About
tr: Hakkında

en: Binary Calculator
tr: İkili Hesap Makinesi

[ctx: @title:window]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
tr: Kesinlik

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
tr: Açı birimi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
tr: Trigonometrik işlevler için öntanımlı açı birimi.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
tr: Radyan

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
tr: Açı

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
tr: Gradyan

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
tr: Yay dakika

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
tr: Yay saniye

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
tr: Dönüş

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
tr: Ayrıştırma kipi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
tr: İfade yorumlama sırası.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
tr: Uyarlanır

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
tr: Geleneksel

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
tr: Önce örtülü

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
tr: Zincir

en: Category
tr: Kategori
