kalk - en to pl translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
pl: Kalkulator

en: Calculator for Plasma
pl: Kalkulator dla Plazmy

en: © 2020-2022 KDE Community
pl: © 2020-2022 Społeczność KDE

en: warning
pl: ostrzeżenie

en: error
pl: błąd

en: Programmer
pl: Programator

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo
pl: Ponów

en: History
pl: Historia

en: Cut
pl: Wytnij

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Paste
pl: Wklej

en: Clear history
pl: Wyczyść historię

en: History is empty
pl: Historia jest pusta

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
pl: Wyczyścić całą historię?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
pl: To jest trwałe i niemożliwe do wycofania

en: Converter
pl: Przekształcacz

en: Settings
pl: Ustawienia

en: About
pl: O programie

en: Binary Calculator
pl: Kalkulator dwójkowy

[ctx: @title:window]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
pl: Precyzja

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
pl: Jednostka kątowa

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
pl: Domyślna jednostka kąta dla funkcji trygonometrycznych.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
pl: Radiany

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
pl: Stopnie

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
pl: Gradiany

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
pl: Minuta kątowa

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
pl: Sekunda kątowa

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
pl: Obrót

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
pl: Tryb przetwarzania

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
pl: Kolejność obliczania wyrażeń.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
pl: Dostosowujący się

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
pl: Zwykły

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
pl: Najpierw jednoznaczne

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
pl: Łańcuch

en: Category
pl: Kategoria
