kalk - en to nn translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
nn: Kalkulator

en: Calculator for Plasma
nn: Kalkulator for Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
nn: © 2020–2022 KDE-fellesskapet

en: warning
nn: åtvaring

en: error
nn: feil

en: Programmer
nn: Programmerar

en: Undo
nn: Angra

en: Redo
nn: Gjer om

en: History
nn: Logg

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Copy
nn: Kopier

en: Paste
nn: Lim inn

en: Clear history
nn: Tøm loggen

en: History is empty
nn: Loggen er tom

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
nn: Tømma heile loggen?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
nn: Dette er for alltid og kan ikkje angrast.

en: Converter
nn: Omrekning

en: Settings
nn: Innstillingar

en: About
nn: Om

en: Binary Calculator
nn: Binærkalkulator

[ctx: @title:window]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
nn: Presisjon

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
nn: Vinkeleining

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
nn: Standard vinkeleining for trigonometriske funksjonar.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
nn: Radianar

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
nn: Gradar

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
nn: Gradianar

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
nn: Bogeminutt

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
nn: Bogesekund

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
nn: Vindingar

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
nn: Tolkemodus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
nn: Evalueringsrekkjefølgje for uttrykk.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
nn: Adaptiv

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
nn: Tradisjonell

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
nn: Implisitt først

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
nn: Kjeda

en: Category
nn: Kategori
