kalk - en to ia translation catalogue (33 entries)

en: Calculator for Plasma
ia: Calculator per Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
ia: © 2020-2022 Communitate de KDE

en: warning
ia: aviso

en: Programmer
ia: Programmator

en: Undo
ia: Annulla

en: Redo
ia: Reface

en: History
ia: Chronologia

en: Cut
ia: Talia

en: Copy
ia: Copia

en: Paste
ia: Colla

en: Clear history
ia: Netta chronologia

en: History is empty
ia: Chronologia es vacue

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
ia: Netta omne chronologia?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
ia: Isto es permanente e non pote esser annullate

en: Converter
ia: Convertitor

en: Settings
ia: Preferentias

en: About
ia: A proposito

en: Binary Calculator
ia: Calculator Binari

[ctx: @title:window]
en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
ia: Unitate de angulo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
ia: Unitate de angulo predefinite per functiones trigonometric.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
ia: Radiantes

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
ia: Grados

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
ia: Gradiantes

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
ia: Minuta de arco

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
ia: Secunda de arco

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
ia: Giro

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
ia: Modo de analysator syntactic

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
ia: Ordine de evalutation de expression.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
ia: Adaptative

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
ia: Prime implicite

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
ia: Catena

en: Category
ia: Categoria
