kalk - en to he translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
he: מחשבון

en: Calculator for Plasma
he: מחשבון לפלזמה

en: © 2020-2022 KDE Community
he: © 2020‏-2022 קהילת KDE

en: warning
he: אזהרה

en: error
he: שגיאה

en: Programmer
he: מתכנת

en: Undo
he: החזרה

en: Redo
he: ביצוע חוזר

en: History
he: היסטוריה

en: Cut
he: גזירה

en: Copy
he: העתקה

en: Paste
he: הדבקה

en: Clear history
he: פינוי ההיסטוריה

en: History is empty
he: ההיסטוריה ריקה

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
he: לפנות את כל ההיסטוריה?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
he: מדובר בפעולה בלתי הפיכה

en: Converter
he: ממיר

en: Settings
he: הגדרות

en: About
he: על אודות

en: Binary Calculator
he: מחשבון בינרי

[ctx: @title:window]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
he: דיוק

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
he: יחידת זווית

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
he: יחידת זווית כברירת מחדל לפונקציות טריגונומטריות.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
he: רדיאנים

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
he: מעלות

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
he: גרדיאנים

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
he: דקת קשת

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
he: שניית קשת

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
he: פנייה

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
he: מצב פענוח

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
he: סדר חישוב הביטויים.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
he: מסתגל

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
he: מסורתי

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
he: מרומזים תחילה

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
he: שרשור

en: Category
he: קטגוריה
