kalk - en to gl translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
gl: Calculadora

en: Calculator for Plasma
gl: Calculadora para Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
gl: © 2020-2022 Comunidade KDE

en: warning
gl: aviso

en: error
gl: erro

en: Programmer
gl: Programadora

en: Undo
gl: Desfacer

en: Redo
gl: Refacer

en: History
gl: Historial

en: Cut
gl: Cortar

en: Copy
gl: Copiar

en: Paste
gl: Pegar

en: Clear history
gl: Eliminar o historial

en: History is empty
gl: O historial está baleiro

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
gl: Quere borrar o historial?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
gl: Isto é permanente, non se pode desfacer.

en: Converter
gl: Convertedor

en: Settings
gl: Configuración

en: About
gl: Sobre

en: Binary Calculator
gl: Calculadora binaria

[ctx: @title:window]
en: Settings
gl: Configuración

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
gl: Precisión

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
gl: Unidade dos ángulos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
gl: Unidade angular predeterminada para as funcións trigonométricas.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
gl: Radiáns

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
gl: Graos

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
gl: Gradiáns

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
gl: Minuto de acto

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
gl: Segundo de arco

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
gl: Xiro

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
gl: Modo de análise

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
gl: Orde de avaliación das expresións.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
gl: Adaptábel

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
gl: Convencional

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
gl: Primeiro o implícito

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
gl: Cadea

en: Category
gl: Categoría
