kalk - en to es translation catalogue (36 entries)

en: Calculator
es: Calculadora

en: Calculator for Plasma
es: Calculadora para Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
es: © 2020-2022 la Comunidad de KDE

en: warning
es: advertencia

en: Programmer
es: Programador

en: Undo
es: Deshacer

en: Redo
es: Rehacer

en: History
es: Historial

en: Cut
es: Cortar

en: Copy
es: Copiar

en: Paste
es: Pegar

en: Clear history
es: Borrar el historial

en: History is empty
es: El historial está vacío

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
es: ¿Borrar todo el historial?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
es: Esto es permanente y no se puede deshacer

en: Converter
es: Conversor

en: Settings
es: Preferencias

en: About
es: Acerca de

en: Binary Calculator
es: Calculadora binaria

[ctx: @title:window]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
es: Precisión

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
es: Unidad de ángulos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
es: Unidad predeterminada de ángulos para funciones trigonométricas.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
es: Radianes

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
es: Grados

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
es: Gradianes

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
es: Minuto de arco

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
es: Segundo de arco

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
es: Vuelta

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
es: Modo de análisis

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
es: Orden de evaluación de expresiones.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
es: Adaptativo

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
es: Convencional

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
es: Implícito primero

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
es: En cadena

en: Category
es: Categoría
