kalk - en to de translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
de: Rechner

en: Calculator for Plasma
de: Rechner in Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
de: Copyright © 2020-2022 KDE-Gemeinschaft

en: warning
de: Warnung

en: error
de: Fehler

en: Programmer
de: Programmierung

en: Undo
de: Rückgängig

en: Redo
de: Wiederherstellen

en: History
de: Verlauf

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Copy
de: Kopieren

en: Paste
de: Einfügen

en: Clear history
de: Verlauf leeren

en: History is empty
de: Verlauf ist leer

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
de: Gesamten Verlauf leeren?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
de: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden

en: Converter
de: Umwandlung

en: Settings
de: Einstellungen

en: About
de: Über

en: Binary Calculator
de: Binär-Rechner

[ctx: @title:window]
en: Settings
de: Einstellungen

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
de: Genauigkeit

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
de: Winkel-Einheit

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
de: Standardeinheit des Winkels für trigonometrische Funktionen.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
de: Bogenmaß

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
de: Grad

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
de: Gon

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
de: Winkelminute

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
de: Winkelsekunde

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
de: Vertauscht

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
de: Verarbeitungsmodus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
de: Reihenfolge der Ausdrucksverarbeitung

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
de: Adaptiv

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
de: Konventionell

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
de: Implizit zuerst

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
de: Verkettet

en: Category
de: Kategorie
