kalk - en to da translation catalogue (35 entries)

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Calculator for Plasma
da: Lommeregner for Plasma

en: warning
da: advarsel

en: Programmer
da: Programmør

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gendan

en: History
da: Historik

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Clear history
da: Ryd historik

en: History is empty
da: Historik er tom

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
da: Ryd al historik?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
da: Dette er permanent og kan ikke fortrydes

en: Converter
da: Konverter

en: Settings
da: Indstillinger

en: About
da: Om

en: Binary Calculator
da: Binær lommeregner

[ctx: @title:window]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
da: Præcision

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
da: Vinkelenhed

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
da: Standard vinkelenhed for trigonometriske funktioner.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
da: Radianer

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
da: Grader

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
da: Gradianer

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
da: Bueminut

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
da: Buesekund

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
da: Tørn

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
da: Fortolkningstilstand

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
da: Udtrykkets evalueringsrækkefølge.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
da: Adaptiv

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
da: Konventionel

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
da: Implicit først

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
da: Kæde

en: Category
da: Kategori
