kalk - en to ar translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
ar: حاسبة

en: Calculator for Plasma
ar: حاسبة لبلازما

en: © 2020-2022 KDE Community
ar: © 2020-2022 مجتمع كِيدِي

en: warning
ar: تحذير

en: error
ar: خطأ

en: Programmer
ar: المبرمج

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: كرّر

en: History
ar: التاريخ

en: Cut
ar: قصّ

en: Copy
ar: انسخ

en: Paste
ar: ألصق

en: Clear history
ar: امحُ التاريخ

en: History is empty
ar: التاريخ فارغ

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
ar: امسح كل التأريخ؟

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
ar: هذا لا يمكن التراجع عنه

en: Converter
ar: محول

en: Settings
ar: إعدادات

en: About
ar: عن

en: Binary Calculator
ar: حاسبة ثنائية

[ctx: @title:window]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
ar: الدقّة

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
ar: وحدة الزاوية

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
ar: وحدة الزاوية الافتراضية للدوال المثلثية.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
ar: راديان

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
ar: درجة

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
ar: جراديان

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
ar: دقيقة قوسية

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
ar: ثانية قوسية

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
ar: دورة

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
ar: نمط التحليل

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
ar: ترتيب تقييم التعبير.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
ar: متكيف

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
ar: تقليدي

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
ar: الضمني أولا

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
ar: سلسلة

en: Category
ar: الفئة
