elisa - en to tr translation catalogue (290 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
tr: Çeşitli Sanatçılar

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
tr: Radyo İstasyonları

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
tr: Çalma Listesini Aç/Kapat

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
tr: 10 saniye ileri git

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
tr: 10 saniye geri git

[ctx: @action]
en: Go to next track
tr: Sonraki parçaya git

[ctx: @action]
en: Go to previous track
tr: Önceki parçaya git

[ctx: @action]
en: Play/pause
tr: Çal/Duraklat

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
tr: Parti Kipini Aç/Kapat

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
tr: KDE topluluğu tarafından sevgiyle yapılan yalın bir müzik çalar

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
tr: © 2015–2020, Elisa katkıcıları

[ctx: @label]
en: Creator
tr: Yaratıcı

[ctx: @label]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: @label]
en: Concept and design work
tr: Konsept ve tasarım çalışması

[ctx: @label]
en: Localization support
tr: Yerelleştirme desteği

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
tr: Arayüzde sağdan sola desteği

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
tr: Arayüzde çeşitli iyileştirmeler

[ctx: @label]
en: Support for online radios
tr: Çevrimiçi radyolar için destek

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
tr: Geçersiz URL

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
tr: Boş başlık

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
tr: Sanatçı

[ctx: @label musical album]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @label song title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @label song length]
en: Length
tr: Uzunluk

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
tr: Oluşturan

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
tr: Düzenleyici

[ctx: @label]
en: Version
tr: Sürüm

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
tr: Sanatçı

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
tr: Albüm sanatçısı

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
tr: Parça numarası

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
tr: Disk numarası

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
tr: Tür

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
tr: Söz yazarı

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
tr: Besteci

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
tr: Açıklama

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
tr: Kanallar

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
tr: Bit hızı

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
tr: Örnekleme hızı

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
tr: Şarkı sözleri

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
tr: Süre

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
tr: Son çalma

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
tr: İlk çalınan

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
tr: Çalma sayısı

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
tr: Akış HTTP adresi

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
tr: Görsel adresi

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
tr: Albümler

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
tr: Türler

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
tr: Sanatçılar

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
tr: Müzik çalınıyor

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
tr: Müzik çalınıyor

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
tr: Geçerli Listeyi Değiştirip Şimdi Çal

[ctx: @action:button]
en: Play next
tr: Sıradaki Yap

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
tr: Çalma Listesine Ekle

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
tr: Klasörde Göster

[ctx: @action:button]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
tr: Eşleşme yok

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
tr: Gösterilecek bir şey yok

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
tr: Uygulama Menüsü

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çık

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
tr: Tam Ekran Kipine Gir

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
tr: Yeni Müzikleri Tara

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
tr: Veritabanını Sıfırla ve Tümünü Yeniden Tara

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

[ctx: @title:window]
en: Configure
tr: Yapılandır

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
tr: Şimdi Çalınıyor

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Aç

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
tr: Üst Veri

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
tr: Şarkı Sözleri

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
tr: Çalma Listesini Göster

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
tr: Şarkı sözü bulunamadı

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
tr: Çalınan müzik yok

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
tr: Klasörde Göster

[ctx: @label]
en: Duration
tr: Süre

[ctx: @label]
en: Loading failed
tr: Yükleme başarısız oldu

[ctx: @action:button]
en: Retry
tr: Yeniden Dene

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
tr: Çalma listesi temizlendi

[ctx: @action:button]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
tr: Çalma listesi çekmecesini göster

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
tr: Çalma listesi çekmecesini gizle

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
tr: Kimi dosyalar yüklenemedi. Elisa, yalnızca ses ve çalma listesi dosyalarını açabilir.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
tr: m3u8, m3u Çalma Listesi Dosyası (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
tr: pls Çalma Listesi Dosyası (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
tr: m3u8, m3u, pls Çalma Listesi Dosyası (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
tr: Kaydetme başarısız

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
tr: Tam Ekran Kipinden Çık

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
tr: Parti kipinden çık

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
tr: Parti kipine gir

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
tr: Geri atla

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
tr: Çal

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
tr: İleri atla

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
tr: Sesi aç

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
tr: Sessize al

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
tr: Geçerli: Karıştırma yok

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
tr: Geçerli: Parçaları karıştır

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
tr: Geçerli: Albümleri karıştır

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
tr: Parça

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @action:inmenu]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
tr: Geçerli: Parçaları yineleme

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
tr: Geçerli: Çalınan parçayı yinele

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
tr: Geçerli: Çalma listesindeki tüm parçaları yinele

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
tr: Çalma Listesi

[ctx: @action:inmenu]
en: One
tr: Bir

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
tr: Uygulama menüsü

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
tr: Çalma Listesi

[ctx: @action:button]
en: Show Current
tr: Geçerli Parçayı Göster

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
tr: Kaydet…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
tr: Yükle…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
tr: Bazı parçalar yüklenemedi. Bu parçaların kaldırılmadığından veya adlarının değiştirilmediğinden emin olun.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
tr: Çalma Listesi Dosyasını Düzenle

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
tr: Çalma listesi boş

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
tr: Başlamak için birkaç şarkı ekleyin. Soldaki görünümleri kullanarak müziğinize göz atabilirsiniz.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
tr: Çalma listesi boş.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
tr[0]: %1/%2 parça kaldı
tr[1]: %1/%2 parça kaldı

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
tr: %1 kaldı, toplam %2

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
tr: %1/%2 kaldı

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
tr[0]: %1/%2 parça
tr[1]: %1/%2 parça

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
tr[0]: %1 parça
tr[1]: %1 parça

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
tr[0]: %1 radyo
tr[1]: %1 radyo

[ctx: @info:status %1 is the translation of tracks, %2 is the translation of total radios]
en: %1, %2 total
tr: %1, toplam %2

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
tr[0]: %1 parça, toplam %2
tr[1]: %1 parça, toplam %2

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
tr: %1 parça, %1 dak kaldı

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
tr: Şarkıyı Beğenilenlerden Çıkar

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
tr: Şarkıyı Beğenilenlere Ekle

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
tr: Bu Etiketi Kaldır

[ctx: @title:window]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
tr: Veri geçerli değil. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
tr: Yeni etiket ekle:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
tr: Bir Radyo Oluştur

[ctx: @title:window]
en: View details
tr: Ayrıntıları Göster

[ctx: @action:button]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @action:button]
en: Modify
tr: Değiştir

[ctx: @action:button]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
tr: Geri Atla

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
tr: Çal

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
tr: İleri Atla

[ctx: @action:button]
en: Track Options
tr: Parça Seçenekleri

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
tr: Radyo Seçenekleri

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
tr: Ayrıntıları Göster

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
tr: Kuyruktan Kaldır

[ctx: @title:window]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
tr: Çaları Küçült

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
tr: Bilgiyi Göster

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
tr: Ses Düzeyini Değiştir

[ctx: @title:menu]
en: File
tr: Dosya

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
tr: Çalma Listesini Kaydet…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
tr: Çalma Listesini Aç…

[ctx: @title:menu]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
tr: Parti Kipini Aç/Kapat

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
tr: Çalma Listesini Gizle

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
tr: Çalma Listesini Göster

[ctx: @title:menu]
en: Controls
tr: Denetimler

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
tr: Çal

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
tr: Sesi Artır

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
tr: Sesi Azalt

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
tr: Karıştır

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
tr: Parça

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
tr: Kapalı

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
tr: Yinele

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
tr: Çalma Listesi

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
tr: Bir

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: @title:menu]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
tr: Sırala: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
tr: Sırala

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
tr: Radyo Ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
tr: Radyo ekle

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
tr: Çalma Listesine Ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
tr: Çalma listesine ekle

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
tr: Geçerli Listeyi Değiştirip Şimdi Çal

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
tr: Geçerli listeyi değiştirip şimdi çal

[ctx: @action:button]
en: Play Next
tr: Sıradaki Yap

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next
tr: Sıradaki yap

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
tr: Sanatçıyı Görüntüle

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
tr: Sanatçıyı görüntüle

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
tr: Çalma listesini göster

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
tr: Simge Izgarası Olarak Görüntüle

[ctx: @action:button]
en: View as List
tr: Liste Olarak Görüntüle

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
tr: Simge ızgarası olarak görüntüle

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
tr: Liste olarak görüntüle

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
tr: Geri

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
tr: Arama ve süzgeç araç çubuğunu göster

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
tr: Arama ve süzgeç araç çubuğunu gizle

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
tr: Albüm adını, sanatçıyı vb. ara

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
tr: Albüm adını, sanatçıyı vb. ara

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
tr: Derecelendirmeye göre süz:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
tr: Yalnızca Beğenilenleri Göster

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
tr: Parça Derecelendirmesini Ayarla

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
tr: Çal

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
tr: Şarkıyı Derecelendirme

[ctx: @title:group]
en: General:
tr: Genel:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
tr: Şimdi Çalınıyor sayfasında arka planı göster

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
tr: Görev Yöneticisi girdilerinde ilerlemeyi göster

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
tr: Ana pencere kapatıldığında Sistem Tepsisi’nde çalışmayı sürdür

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
tr: Başlangıçta çalmaya başla

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
tr: Başlangıçta yeni müzikleri tara

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
tr: Bu ayarı kullanırken, daha önceden yapılandırılan müzik klasörlerine yeni dosyalar eklendiğinde koleksiyonunuzu elle yenilemeniz gerekecektir. Bunu, Elisa’nın ana menüsündeki <interface>Yeni Müzikleri Tara</interface> düğmesi ile yapabilirsiniz.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
tr: Parça derecelendirme biçemi:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
tr: 0–5 yıldız

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
tr: Beğendim/Beğenmedim

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
tr: Renk şeması:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
tr: Yeni Müzikleri Tara

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
tr: Müzik taraması başlatıldı

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
tr: Veritabanını Sıfırla ve Tümünü Yeniden Tara

[ctx: @info]
en: Database has been reset
tr: Veritabanı sıfırlandı

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
tr: Kenar çubuğuna yerleştirilecek kategoriler:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
tr: Hiçbir şey

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
tr: Albümler

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
tr: Sanatçılar

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
tr: Türler

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
tr: Başlangıçtaki görünüm:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
tr: Şimdi Çalınıyor

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
tr: Son Çalınanlar

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
tr: Sık Çalınanlar

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
tr: Albümler

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
tr: Sanatçılar

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
tr: Parçalar

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
tr: Türler

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
tr: Dosyalar

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
tr: Radyo İstasyonları

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
tr: Dosyalar görünümü için başlangıç konumu:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
tr: Seç…

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
tr: Klasör Seç

en: When saving playlist files:
tr: Çalma listesi dosyalarını kaydederken:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
tr: Göreceli yolları yeğle

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
tr: Her zaman mutlak yolları kullan

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
tr: <interface>Göreceli yolları yeğle</interface> seçiliyken, çalma listesi ile aynı klasörde olan dosyalara adlarıyla başvurulur. Diğer durumlarda mutlak yollar kullanılır.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
tr: Müzik klasörleri:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
tr: Burada Müzik Aramayı Bırak

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
tr: Yeni Konum Ekle

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
tr: “%1” çalınamadı

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
tr: Sırala

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
tr: Geçerli Listeyi Değiştirip Buradan Çal

[ctx: @item:intable %1: track number. %2: track title.]
en: %1 - %2
tr: %1 — %2

[ctx: @item:intable %1: track number. %2: track title. %3: artist name]
en: %1 - %2 - %3
tr: %1 — %2 — %3

[ctx: @item:intable %1: track title. %2: artist name]
en: %1 - %2
tr: %1 — %2

[ctx: @action:button]
en: Song Options
tr: Şarkı Seçenekleri

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
tr[0]: Bir parça içe aktarıldı
tr[1]: %1 parça içe aktarıldı

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
tr: Müzik taranıyor

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
tr: Disk %1

[ctx: @label]
en: Volume
tr: Ses düzeyi

[ctx: Volume as a percentage]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
tr: Parça Numarası

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
tr: Artan

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
tr: Azalan

[ctx: @item:inmenu]
en: A-Z
tr: A–Z

[ctx: @item:inmenu]
en: Z-A
tr: Z–A

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
tr: Tür

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
tr: En eski önce

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
tr: En yeni önce

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
tr: Şimdi Çalınıyor

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
tr: Son Çalınanlar

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
tr: Son Çalma Tarihi

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
tr: En eski çalınanlar önce

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
tr: En son çalınanlar önce

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
tr: Sık Çalınanlar

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
tr: Çalma Sıklığı

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
tr: Pek sık çalınmayanlar önce

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
tr: En sık çalınanlar önce

[ctx: @title:menu]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title:menu]
en: Artist
tr: Sanatçı

[ctx: @title:menu]
en: Genre
tr: Tür

[ctx: @title:menu]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: @title:menu]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
tr: Parçalar

[ctx: @title:menu]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @title:menu]
en: Duration
tr: Süre

[ctx: @title:menu]
en: Composer
tr: Besteci

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
tr: Söz Yazarı

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
tr: Son Değiştirilme

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
tr: En kısa ilk

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
tr: En uzun ilk

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
tr: Dosyalar

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
tr: Radyo İstasyonları
