elisa - en to ka translation catalogue (284 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
ka: სხვადასხვა შემსრულებლები

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
ka: რადიოსადგურები

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
ka: დასაკრავი სიის გადართვა

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
ka: 10 წამით წინ გადახვევა

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
ka: 10 წამით უკან გადახვევა

[ctx: @action]
en: Go to next track
ka: შემდეგ აუდიობილიკზე გადასვლა

[ctx: @action]
en: Go to previous track
ka: წინა აუდიობილიკზე გადასვლა

[ctx: @action]
en: Play/pause
ka: დაკვრა/პაუზა

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
ka: წვეულების რეჟიმის გადართვა

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
ka: მარტივი მუსიკის დამკვრელი, თქვენთვის. სიყვარულით, KDE-ის საზოგადოება

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
ka: (c) 2015-2020, Elisa -ის შემომწირავები, ყველა უფლება დაცულია

[ctx: @label]
en: Creator
ka: შემქმნელი

[ctx: @label]
en: Author
ka: ავტორი

[ctx: @label]
en: Concept and design work
ka: იდეა და დიზაინი

[ctx: @label]
en: Localization support
ka: ლოკალიზაციის მხარდაჭერა

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
ka: ინტერფეისში მარჯვნიდან მარცხნივ წერის მხარდაჭერა

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
ka: ინტერფეისის სხვადასხვა ნაწილის გაუმჯობესება

[ctx: @label]
en: Support for online radios
ka: ონლაინ რადიოების მხარდაჭერა

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
ka: არასწორი URL.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
ka: ცარიელი სათაური.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
ka: შემსრულებელი

[ctx: @label musical album]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @label song title]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @label song length]
en: Length
ka: ხანგრძლივობა

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
ka: შექმნილია

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
ka: რედაქტორი

[ctx: @label]
en: Version
ka: ვერსია

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
ka: შემსრულებელი

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
ka: ალბომი შემსრულებელი

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
ka: აუდიობილიკი ნომერი

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
ka: დისკის ნომერი

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
ka: ჟანრი

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
ka: ლირიკოსი

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
ka: კომპოზიტორი

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
ka: კომენტარი

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
ka: წელი

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
ka: არხები

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
ka: სიჩქარე

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
ka: სემპლების სიჩქარე

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
ka: ლირიკა

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
ka: ბოლოს დაკვრის დრო

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
ka: პირველად დაკვრის დრო

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
ka: დაკვრების რაოდენობა

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
ka: ნაკადის HTTP მისამართი

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
ka: გამოსახულების მისამართი

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
ka: ალბომები

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
ka: ჟანრები

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
ka: შემსრულებლები

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
ka: მიმდინარეობს დაკვრა

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
ka: მიმდინარეობს დაკვრა

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
ka: ახლავე დაკვრა, მიმდინარე რიგის ჩანაცვლებით

[ctx: @action:button]
en: Play next
ka: შემდეგის დაკვრა

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
ka: დასაკრავი სიაში დამატება

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
ka: საქაღალდეში ჩვენება

[ctx: @action:button]
en: Options
ka: პარამეტრები

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
ka: დათხვევა არ არსებობს

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
ka: საჩვენებელი არაფერია

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
ka: აპლიკაციების მენიუ

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
ka: სრული ეკრანიდან გამოსვლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
ka: სრული ეკრანი

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
ka: ახალი მუსიკისთვის სკანირება

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
ka: ბაზის გასუფთავება და სკანირების თავიდან დაწყება

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
ka: ფერების სქემა

[ctx: @title:window]
en: Configure
ka: მორგება

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
ka: მიმდინარეობს დაკვრა

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
ka: გვერდითი ზოლის გახსნა

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
ka: ლირიკა

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
ka: დასაკრავი სიის ჩვენება

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
ka: ლირიკის პოვნა შეუძლებელია

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
ka: დაკვრა არ მიმდინარეობს

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
ka: საქაღალდეში ჩვენება

[ctx: @label]
en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

[ctx: @label]
en: Loading failed
ka: ჩატვირთვის შეცდომა

[ctx: @action:button]
en: Retry
ka: გამეორება

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
ka: დასაკრავი სია გასუფთავდა

[ctx: @action:button]
en: Undo
ka: დაბრუნება

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
ka: დასაკრავი სიის უჯრის ჩვენება

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
ka: დასაკრავი სიის უჯრის დამალვა

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
ka: ზოგიერთი ფაილის ჩატვირთვის შეცდომა. Elisa-ს მხოლოდ აუდიო და დასაკრავი სიის ფაილების დაკვრა შეუძლია.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
ka: m3u8, m3u დასაკრავი სია (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
ka: pls დასაკრავი სია (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
ka: m3u8, m3u, pls დასაკრავი სიის ფაილი (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
ka: შენახვის შეცდომა

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
ka: სრული ეკრანიდან გამოსვლა

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
ka: გასვლა წვეულების რეჟიმიდან

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
ka: წვეულების რეჟიმში შესვლა

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
ka: უკან გადახტომა

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
ka: შეჩერება

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
ka: დაკვრა

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
ka: წინ გადახტომა

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
ka: დადუმების გამორთვა

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
ka: დადუმება

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
ka: მიმდინარე: შემთხვევითობის გარეშე

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
ka: მიმდინარე: ტრეკები შემთხვევითობა

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
ka: მიმდინარე: შემთხვევითი ალბომები

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
ka: ტრეკი

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @action:inmenu]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
ka: მიმდინარე: ტრეკები არ განმეორდება

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
ka: მიმდინარე: მიმდინარე ტრეკის გამეორება

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
ka: მიმდინარე: დასაკრავ სიაში ყველა ტრეკის გამეორება

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
ka: დასაკრავი სია

[ctx: @action:inmenu]
en: One
ka: ერთი

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
ka: აპლიკაციის მენიუ

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
ka: დასაკრავი სია

[ctx: @action:button]
en: Show Current
ka: მიმდინარის ჩვენება

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
ka: ყველას გასუფთავება

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
ka: შენახვა…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
ka: ჩატვირთვა…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
ka: ზოგიერთი ტრეკის ჩატვირთვა შეუძლებელია. დარწმუნდით, რომ ისინი არ წაშლილა და სახელი არ შეცვლიათ.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
ka: დასაკრავი სიის ფაილის ჩასწორება

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
ka: დასაკრავი სია ცარიელია

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
ka: დასაწყებად რამდენიმე სიმღერა დაამატეთ. მუსიკის პოვნა მარცხენა მხარეს, ხედზე შეგიძლიათ.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
ka: თქვენი დასაკრავი სია ცარიელია.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
ka[0]: %1/%2 დარჩენილი ტრეკი
ka[1]: %1/%2 დარჩენილი ტრეკი

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
ka: დარჩენილია %1, სულ %2

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
ka: დარჩენილია %1/%2

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
ka[0]: %1/%2 ტრეკი
ka[1]: %1/%2 ტრეკი

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
ka[0]: %1 ტრეკი
ka[1]: %1 ტრეკი

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
ka[0]: %1 რადიო
ka[1]: %1 რადიო

[ctx: @info:status %1 is the translation of tracks, %2 is the translation of total radios]
en: %1, %2 total
ka: %1, სულ %2

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
ka[0]: %1 ტრეკი, სულ %2
ka[1]: %1 ტრეკი, სულ %2

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
ka: 1 ტრეკი. დარჩენილია %1წთ

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
ka: რჩეულად მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
ka: რჩეულად მონიშვნა

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
ka: ამ ჭდის წაშლა

[ctx: @title:window]
en: Warning
ka: შეტყობინება

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
ka: მონაცემები არასწორია: %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
ka: ახალი ჭდის დამატება:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
ka: რადიოს შექმნა

[ctx: @title:window]
en: View details
ka: დეტალების ნახვა

[ctx: @action:button]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @action:button]
en: Modify
ka: ჩასწორება

[ctx: @action:button]
en: Save
ka: შენახვა

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ka: გაუქმენა

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
ka: უკან გადახტომა

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
ka: შეჩერება

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
ka: დაკვრა

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
ka: წინ გადახტომა

[ctx: @action:button]
en: Track Options
ka: ტრეკის მორგება

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
ka: რადიოს პარამეტრები

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
ka: დეტალების ნახვა

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
ka: რიგიდან წაშლა

[ctx: @title:window]
en: Settings
ka: პარამეტრები

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
ka: დამკვრელის ჩაკეცვა

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
ka: ინფორმაციის ჩვენება

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
ka: ხმის შეცვლა

[ctx: @title:menu]
en: File
ka: ფაილი

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
ka: დასაკრავი სიის შენახვა…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
ka: დასაკრავი სიის გახსნა…

[ctx: @title:menu]
en: View
ka: ნახვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
ka: წვეულების რეჟიმის გადართვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
ka: დასაკავი სიის დამალვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
ka: დასაკრავი სიის ჩვენება

[ctx: @title:menu]
en: Controls
ka: მმართველები

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
ka: შეჩერება

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
ka: დაკვრა

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
ka: შეჩერება

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
ka: ხმის აწევა

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
ka: ხმის დაწევა

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
ka: შემთხვევით

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
ka: ტრეკი

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
ka: გამორთვა

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
ka: გამეორება

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
ka: დასაკრავი სია

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
ka: ერთი

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: @title:menu]
en: Help
ka: დახმარება

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
ka: დალაგება: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
ka: სორტი

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
ka: რადიოს დამატება

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
ka: რადიოს დამატება

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
ka: დასაკრავი სიაში დამატება

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
ka: დასაკრავი სიაში დამატება

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
ka: ახლავე დაკვრა, მიმდინარე რიგის ჩანაცვლებით

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
ka: ახლავე დაკვრა, მიმდინარე რიგის ჩანაცვლებით

[ctx: @action:button]
en: Play Next
ka: შემდეგის დაკვრა

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next
ka: შემდეგის დაკვრა

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
ka: შემსრულებლის ჩვენება

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
ka: შემსრულებლის ჩვენება

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
ka: დასაკრავი სიის ჩვენება

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
ka: ხატულებით ჩვენება ბადის სახით

[ctx: @action:button]
en: View as List
ka: სიის სახით ნახვა

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
ka: ხატულებით ჩვენება ბადის სახით

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
ka: სიის სახით ნახვა

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
ka: უკან

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
ka: ძებნისა და ფილტრის პანელის ჩვენება

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
ka: ძებნისა და ფილტრის პანელის დამალვა

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
ka: მოძებნეთ ტრეკის სახელით, შემსრულებლით და სხვ.

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
ka: მოძებნეთ ალბომის სახელით, შემსრულებლით და სხვ.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
ka: შეფასებით გაფილტვრა:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
ka: მხოლოდ რჩეულების ჩვენება

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
ka: ამ ტრეკის შეფასების დაყენება

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
ka: შეჩერება

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
ka: დაკვრა

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
ka: წაშლა

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
ka: ამ ტრეკის შეფასების გაუქმება

[ctx: @title:group]
en: General:
ka: საერთო:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
ka: მიმდინარე დაკვრის გვერდზე ფონის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
ka: ამოცანების მმართველის ელემენტებში მიმდინარეობის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
ka: როცა ფანჯარა დახურულია, გაშვება სისტემის კუთხეში, საათთან გაგრძელდება

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
ka: დაკვრის გაშვებისას დაწყება

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
ka: ახალი მუსიკის სკანირება გაშვებისას

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
ka: როცა იყენებთ ამ პარამეტრს. მუსიკის საქაღალდეებში ფაილების ჩამატებისას კოლექცია ხელით უნდა განაახლოთ. ამისი გაკეთება Elisa-ის ჰამბურგერის მენუში <interface>ახალი მუსიკის მოძებნით</interface> შეგიძლიათ.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
ka: სიმღერის შეფასების სტილი:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
ka: 0-5 ვარსკვლავი

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
ka: რჩეული/არა რჩეული

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
ka: ფერების სქემა:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
ka: ახალი მუსიკისთვის სკანირება

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
ka: მუსიკის ძებნა გაეშვა

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
ka: ბაზის გასუფთავება და სკანირების თავიდან დაწყება

[ctx: @info]
en: Database has been reset
ka: ბაზა ჩამოიყარა

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
ka: კატეგორიის გვერდით ზოლში ჩადგმა:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
ka: არაფერი

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
ka: ალბომები

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
ka: შემსრულებლები

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
ka: ჟანრები

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
ka: გაშვებისას საწყისი ხედი:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
ka: მიმდინარეობს დაკვრა

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
ka: ახლახანს დაკრული

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
ka: ხშირად დაკრული

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
ka: ალბომები

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
ka: შემსრულებლები

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
ka: აუდიობილიკები

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
ka: ჟანრები

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
ka: ფაილები

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
ka: რადიოსადგურები

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
ka: ფაილების ხედის საწყისი მდებარეობა:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
ka: აირჩიეთ…

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

en: When saving playlist files:
ka: დასაკრავი სიის ფაილის შენახვისას:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
ka: დამოკიდებული ბილიკების არჩევანი

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
ka: ყოველთვის აბსოლუტური ბილიკების გამოყენება

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
ka: როცა <interface>დამოკიდებული ბილიკების გამოყენება</interface> ჩართულია, ფაილის სახელად მხოლოდ ის ფაილები ჩაითვლება, რომლებიც დასაკრავი სიის შემცველ საქაღალდეებშია. აბსოლუტური ბილიკები სხვა შემთხვევებში გამოიყენება.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
ka: მუსიკის საქაღალდეები:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
ka: აქ მუსიკა არ მოძებნო

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
ka: ახალი მდებარობის დამატება

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
ka: "%1"-ის დაკვრა შეუძლებელია

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
ka: დახარისხება

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
ka: აქედან დაკვრა, მიმდინარე დასაკრავი სიის ჩანაცვლებით

[ctx: @action:button]
en: Song Options
ka: სიმღერის პარამეტრები

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
ka[0]: 1 ტრეკის შემოტანა
ka[1]: %1 ტრეკის შემოტანა

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
ka: მუსიკის ძებნა

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
ka: დისკი %1

[ctx: @label]
en: Volume
ka: ხმის სიმაღლე

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
ka: ტრეკის ნომერი

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
ka: აღმავალი

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
ka: დაღმავალი

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
ka: ჟანრი

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
ka: წელი

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
ka: ჯერ ძველები

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
ka: ჯერ ახლები

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
ka: მიმდინარეობს დაკვრა

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
ka: ახლახანს დაკრული

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
ka: ბოლოს დაკვრის თარიღი

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
ka: პირველად დაკვრის დრო

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
ka: ბოლოს დაკვრის დრო

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
ka: ხშირად დაკრული

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
ka: დაკვრის სიხშირე

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
ka: ჯერ იშვიათად დაკრულები

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
ka: ჯერ ყველაზე ხშირად დაკრულები

[ctx: @title:menu]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @title:menu]
en: Artist
ka: შემსრულებელი

[ctx: @title:menu]
en: Genre
ka: ჟანრი

[ctx: @title:menu]
en: Year
ka: წელი

[ctx: @title:menu]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
ka: აუდიობილიკები

[ctx: @title:menu]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @title:menu]
en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

[ctx: @title:menu]
en: Composer
ka: კომპოზიტორი

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
ka: ლირიკოსი

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
ka: ბოლოს შეიცვლა

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
ka: ჯერ უმოკლესი

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
ka: ჯერ უგრძესი

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
ka: ფაილები

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
ka: რადიოსადგურები
