elisa - en to is translation catalogue (243 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
is: Ýmsir flytjendur

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
is: Útvarpsstöðvar

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
is: Sýna/fela spilunarlista

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
is: Spóla áfram um 10 sekúndur

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
is: Spóla til baka um 10 sekúndur

[ctx: @action]
en: Go to next track
is: Fara í næsta lag

[ctx: @action]
en: Go to previous track
is: Fara í lagið á undan

[ctx: @action]
en: Play/pause
is: Spila/setja á pásu

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
is: Sýna/fela Partísnið

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
is: Einfaldur tónlistarspilari gerður af alúð af KDE samfélaginu

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
is: (c) 2015-2020, þróunaraðilar Elisa

[ctx: @label]
en: Creator
is: Skapari

[ctx: @label]
en: Author
is: Höfundur

[ctx: @label]
en: Concept and design work
is: Hugmynda- og hönnunarvinna

[ctx: @label]
en: Localization support
is: Stuðningur við staðfærslu

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
is: Stuðningur í viðmóti við hægri-til-vinstri letur

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
is: Ýmsar endurbætur í notandaviðmótinu

[ctx: @label]
en: Support for online radios
is: Stuðningur við netútvarp

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
is: Ógild slóð.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
is: Auður titill.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
is: Flytjandi

[ctx: @label musical album]
en: Album
is: Plata

[ctx: @label song title]
en: Title
is: Titill

[ctx: @label song length]
en: Length
is: Lengd

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
is: Bjó til

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
is: Breytti

[ctx: @label]
en: Version
is: Útgáfa

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
is: Titill

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
is: Flytjandi

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
is: Plata

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
is: Flytjandi hljómplötu

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
is: Númer lags

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
is: Númer disks

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
is: Einkunn

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
is: Tegund

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
is: Textahöfundur

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
is: Tónskáld

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
is: Athugasemd

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
is: Ár

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
is: Rásir

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
is: Bitahraði

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
is: Söfnunartíðni

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
is: Lagatextar

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
is: Lengd

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
is: Síðast spilað

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
is: Fyrst spilað

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
is: Fjöldi spilana

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
is: Http-slóð fyrir straum

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
is: Slóð myndar

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
is: Plötur

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
is: Tegundir

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
is: Flytjendur

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
is: Tónlist í spilun

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
is: Tónlist í spilun

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
is: Spila núna, skipta út núverandi spilunarlista

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
is: Bæta við spilunarlista

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
is: Sýna í möppu

[ctx: @action:button]
en: Options
is: Valkostir

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
is: Ekkert sem passar

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
is: Ekkert til að birta

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
is: Forritsvalmynd

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
is: Hætta að fylla skjá

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
is: Fylla skjáinn

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
is: Skanna eftir nýrri tónlist

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
is: Endurstilla gagnagrunn og endurskanna allt

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
is: Litastef

[ctx: @title:window]
en: Configure
is: Grunnstilla

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
is: Í spilun

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
is: Opna hliðarstiku

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
is: Lýsigögn

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
is: Lagatextar

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
is: Sýna spilunarlista

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
is: Engir lagatextar fundust

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
is: Ekkert í spilun

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
is: Sýna í möppu

[ctx: @label]
en: Duration
is: Tímalengd

[ctx: @label]
en: Loading failed
is: Mistókst að hlaða

[ctx: @action:button]
en: Retry
is: Reyna aftur

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
is: Spilunarlisti hreinsaður

[ctx: @action:button]
en: Undo
is: Hætta við

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
is: Gat ekki hlaðið sumar skrár. Elisa getur bara opnað hljóð- og spilunarlistaskrár.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
is: m3u8, m3u spilunarlistaskrá (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
is: pls spilunarlistaskrá (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
is: m3u8, m3u, pls spilunarlistaskrá (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
is: Mistókst að vista

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
is: Hætta að fylla skjá

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
is: Valið núna: Ekki stokka

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
is: Valið núna: Stokka lögum

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
is: Valið núna: Stokka plötum

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
is: Lag

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
is: Plata

[ctx: @action:inmenu]
en: None
is: Ekkert

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
is: Valið núna: Ekki endurtaka lög

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
is: Valið núna: Endurtaka lag í spilun

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
is: Valið núna: Endurtaka öll lög í spilunarlista

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
is: Spilunarlista

[ctx: @action:inmenu]
en: One
is: Eitt

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
is: Spilunarlisti

[ctx: @action:button]
en: Show Current
is: Sýna lag í spilun

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
is: Hreinsa allt

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
is: Vista…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
is: Hlaða…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
is: Ekki tókst að hlaða sum lög. Gakktu úr skugga um að þau hafi ekki verið fjarlægð eða nafni þeirra breytt.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
is: Breyta spilunarlista

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
is: Spilunarlisti er tómur

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
is: Byrjaðu á því að bæta við lögum. Þú getur flett í tónlistinni þinni í yfirlitinu til vinstri.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
is: Spilunarlistinn þinn er tómur.

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
is: Afmerkja lagið sem eftirlæti

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
is: Merkja lagið sem eftirlæti

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
is: Fjarlægja þetta merki

[ctx: @title:window]
en: Warning
is: Viðvörun

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
is: Gögnin eru ógild. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
is: Bæta við nýju merki:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
is: Setja upp útvarp

[ctx: @title:window]
en: View details
is: Skoða upplýsingar

[ctx: @action:button]
en: Delete
is: Eyða

[ctx: @action:button]
en: Modify
is: Breyta

[ctx: @action:button]
en: Save
is: Vista

[ctx: @action:button]
en: Cancel
is: Hætta við

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
is: Hoppa til baka

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
is: Á pásu

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
is: Spila

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
is: Hoppa áfram

[ctx: @action:button]
en: Track Options
is: Valkostir lags

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
is: Stillingar útvarps

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
is: Skoða upplýsingar

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
is: Fjarlægja úr biðröð

[ctx: @title:window]
en: Settings
is: Stillingar

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
is: Fela spilara

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
is: Sýna upplýsingar

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
is: Breyta hljóðstyrk

[ctx: @title:menu]
en: File
is: Skrá

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
is: Vista spilunarlista…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
is: Opna spilunarlista…

[ctx: @title:menu]
en: View
is: Skoða

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
is: Sýna/fela Partísnið

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
is: Fela spilunarlista

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
is: Sýna spilunarlista

[ctx: @title:menu]
en: Controls
is: Stýringar

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
is: Setja á pásu

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
is: Spila

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
is: Stöðva

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
is: Hækka

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
is: Lækka

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
is: Stokka

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
is: Lag

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
is: Plata

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
is: Slökkt

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
is: Endurtaka

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
is: Spilunarlista

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
is: Eitt

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
is: Ekkert

[ctx: @title:menu]
en: Help
is: Hjálp

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
is: Raða: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
is: Raða

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
is: Bæta við spilunarlista

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
is: Sýna flytjanda

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
is: Til baka

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
is: Sía eftir einkunn:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
is: Sýna aðeins eftirlæti

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
is: Velja einkunn

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
is: Setja á pásu

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
is: Spila

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
is: Fjarlægja

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
is: Hætta við einkunnagjöf

[ctx: @title:group]
en: General:
is: Almennt:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
is: Sýna bakgrunn á síðunni Í spilun

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
is: Byrja að spila við ræsingu

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
is: Þegar þessi stilling er notuð þarftu að endurhlaða tónlistarsafnið í hvert skipti sem nýjum skrám er bætt við tónlistamöppurnar. Þú getur gert þetta með skipuninni <interface>Skanna eftir nýrri tónlist</interface> í hamborgaravalmynd Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
is: Einkunnastíll:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
is: 0-5 stjörnur

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
is: Eftirlæti/ekki eftirlæti

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
is: Skanna eftir nýrri tónlist

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
is: Byrjað að skanna eftir nýrri tónlist

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
is: Endurstilla gagnagrunn og endurskanna allt

[ctx: @info]
en: Database has been reset
is: Gagnagrunnur var endurstilltur

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
is: Fella inn flokk í hliðarstiku:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
is: Ekkert

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
is: Plötur

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
is: Flytjendur

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
is: Tegundir

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
is: Sýna þegar forritið er opnað:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
is: Í spilun

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
is: Nýlega spilað

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
is: Oft spilað

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
is: Plötur

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
is: Flytjendur

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
is: Lög

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
is: Tegundir

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
is: Skrár

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
is: Útvarpsstöðvar

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
is: Upphafleg staðsetning fyrir skráayfirlit:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
is: Velja…

en: When saving playlist files:
is: Þegar spilunarlisti er vistaður:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
is: Velja frekar afstæðar slóðir

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
is: Nota alltaf fullar slóðir

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
is: Ef <interface>Velja frekar afstæðar slóðir</interface> er valið eru skrár sem eru í sömu möppu og spilunarlistinn einungis sýndar með skráarnafninu. Fullar slóðir eru notaðar í öðrum tilvikum.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
is: Tónlistarmöppur:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
is: Hætta að leita að tónlist hér

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
is: Bæta við nýrri möppu

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
is: Ekki var hægt að spila "%1"

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
is: Raða eftir

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
is: Spila héðan, skipta út núverandi spilunarlista

[ctx: @action:button]
en: Song Options
is: Valkostir lags

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
is[0]: Flutti inn eitt lag
is[1]: Flutti inn %1 lög

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
is: Skanna tónlist

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
is: Diskur %1

[ctx: @label]
en: Volume
is: Hljóðstyrkur

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
is: Númer lags

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
is: Titill

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
is: Hækkandi

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
is: Lækkandi

[ctx: @item:inmenu]
en: A-Z
is: A-Ö

[ctx: @item:inmenu]
en: Z-A
is: Ö-A

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
is: Nafn

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
is: Tegund

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
is: Ár

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
is: Elsta fyrst

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
is: Nýjasta fyrst

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
is: Í spilun

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
is: Nýlega spilað

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
is: Dags. síðustu spilunar

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
is: Minnst spilað nýlega fyrst

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
is: Mest spilað nýlega fyrst

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
is: Oft spilað

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
is: Spilunartíðni

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
is: Sjaldnast spilað fyrst

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
is: Oftast spilað fyrst

[ctx: @title:menu]
en: Title
is: Titill

[ctx: @title:menu]
en: Artist
is: Flytjandi

[ctx: @title:menu]
en: Genre
is: Tegund

[ctx: @title:menu]
en: Year
is: Ár

[ctx: @title:menu]
en: Name
is: Nafn

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
is: Lög

[ctx: @title:menu]
en: Album
is: Plata

[ctx: @title:menu]
en: Duration
is: Lengd

[ctx: @title:menu]
en: Composer
is: Tónskáld

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
is: Textahöfundur

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
is: Síðast breytt

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
is: Stysta fyrsta

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
is: Lengsta fyrst

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
is: Skrár

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
is: Útvarpsstöðvar
