elisa - en to ia translation catalogue (267 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
ia: Artistas Varie

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
ia: Stationes Radio

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
ia: Commuta Lista de reproduction

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
ia: Cerca avante 10 secundas

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
ia: Fricar de retro 10 secundas

[ctx: @action]
en: Go to next track
ia: Va a proxime tracia

[ctx: @action]
en: Go to previous track
ia: Va a previe tracia

[ctx: @action]
en: Play/pause
ia: Reproduce/Pausa

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
ia: Commuta Modo de Party (Festa)

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
ia: Un Simple Reproductor de musica facite con amor per le communitate de KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
ia: (c) 2015-2020, contributores de Elisa

[ctx: @label]
en: Author
ia: Autor

[ctx: @label]
en: Concept and design work
ia: Concepto e travalio de designo

[ctx: @label]
en: Localization support
ia: Supporto de localisation

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
ia: Supporto de Dextyera a Sinistra interfacie

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
ia: Varie melioramentos in interfacie

[ctx: @label]
en: Support for online radios
ia: Supporto per radios in linea

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
ia: URL invalide.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
ia: Titulo vacue.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
ia: Artista

[ctx: @label song title]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @label song length]
en: Length
ia: Longitude

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
ia: Create per

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
ia: Artista

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
ia: Artista del album

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
ia: Numero de tracia

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
ia: Numero de disco

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
ia: Evalutation

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
ia: Genere

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
ia: Scriptor de parolas (Lyricist)

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
ia: Compositor

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
ia: Commento

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
ia: Anno

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
ia: Canales

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
ia: Frequentia

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
ia: Frequentia de exemplo

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
ia: Parolas del Canto

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
ia: Ultime sonata

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
ia: Prime sonata

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
ia: Computo de reproduction

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
ia: Adresse http de Stream

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
ia: Adresse de image

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
ia: Albumes

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
ia: Generes

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
ia: Artistas

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
ia: Reproducente musica

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
ia: Reproducente musica

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
ia: Reproduce nunc, reimplaciente le lista de reproduction actual

[ctx: @action:button]
en: Play next
ia: Reproduce proxime

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
ia: Adde al lista de reproduction

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
ia: Monstra in dossier

[ctx: @action:button]
en: Options
ia: Optiones

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
ia: Nulle correspondentias

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
ia: Nihil de montrar

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
ia: Menu de application

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
ia: Exi del schermo integre

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
ia: Inserta schermo plen

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
ia: Scande per Nove Musica

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
ia: Refixa Base de Datos e re-scande toto

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
ia: Schema de color

[ctx: @title:window]
en: Configure
ia: Configura

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
ia: Ora il reproduce

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
ia: Aperi barra lateral

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
ia: Metadatos

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
ia: Parolas del Canto

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
ia: Monstra lista de reproduction

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
ia: Necun parolas de canto disponibile

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
ia: Nihil reproducente

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
ia: Monstra In  dossier

[ctx: @label]
en: Loading failed
ia: Il falleva cargar

[ctx: @action:button]
en: Retry
ia: Prova novemente

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
ia: Lista de reproduction clarate

[ctx: @action:button]
en: Undo
ia: Annulla

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
ia: Monstra tiratorio de lista de reproduction

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
ia: Cela tiratorio lista de reproduction

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
ia: Non pote cargar alcun files. Elisa pote solmente aperir file audio e de lista de sonar (playlist).

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
ia: m3u8, m3u File de lista de reproduction (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
ia: pls File de lista de reproduction (Playlist File) (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
ia: m3u8, m3u, pls File de Lista reproduction (Playlist)  (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
ia: Il falleva a salveguardar

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
ia: Exi del schermo integre

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
ia: Exi Modo de Party (Festa)

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
ia: Entra in  Modo de Party (Festa)

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
ia: Salta retro

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
ia: Reproduce

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
ia: Salta avante

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
ia: Non silente

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
ia: Silente

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
ia: Currente: necun miscer (shuffle)

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
ia: Currente: Misce tracias

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
ia: Currente: Misce (Shuffle) Albums

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
ia: Tracia

[ctx: @action:inmenu]
en: None
ia: Necun

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
ia: Currente: Non repete tracias

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
ia: Currente: Repete tracia currente

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
ia: Currente: Repete omne tracias in lista de reproduction

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
ia: Lista de reproduction

[ctx: @action:inmenu]
en: One
ia: Uno

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
ia: Menu de application

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
ia: Lista de reproduction

[ctx: @action:button]
en: Show Current
ia: Monstra currente

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
ia: Netta omne

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
ia: Salveguarda…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
ia: Carga...

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
ia: Il falleva a cargar alcun tracias. Assecura te que illos non ha essite removite o renominate.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
ia: Modifica lista de reproduction

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
ia: Tu lista de reproduction es vacue

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
ia: Adde alcun cantos per initiar. Tu pote navigar in tu musica per usar le vistas a sinistra.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
ia: Tu lista de reproduction es vacue.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
ia[0]: %1/%2 tracias remanente
ia[1]: %1/%2 tracias remanente

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
ia: %1 remanente, %2 total

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
ia: %1/%2 remanente

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
ia[0]: %1/%2 tracias
ia[1]: %1/%2 tracias

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
ia[0]: %1 tracia
ia[1]: %1 tracias

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
ia[0]: %1 Radio
ia[1]: %1 Radios

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
ia[0]: %1 tracia , %2 total
ia[1]: %1 tracias, %2 total

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
ia: 1 tracia, %1 min remanente

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
ia: Demarca iste canto como un favorite

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
ia: Marca iste canto como un favorite

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
ia: Remove iste etiquetta

[ctx: @title:window]
en: Warning
ia: Aviso

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
ia: Datos non es valide. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
ia: Adde nove etiquetta:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
ia: Crea un Radio

[ctx: @title:window]
en: View details
ia: Vide detalios

[ctx: @action:button]
en: Delete
ia: Dele

[ctx: @action:button]
en: Modify
ia: Modifica

[ctx: @action:button]
en: Save
ia: Salveguarda

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
ia: Salta retro

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
ia: Reproduce

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
ia: Salta avante

[ctx: @action:button]
en: Track Options
ia: Optiones de Tracias

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
ia: Optiones de Radio

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
ia: Vide detalios

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
ia: Remove ex cauda

[ctx: @title:window]
en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
ia: Minimisa Reproductor

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
ia: Monstra info

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
ia: Cambia volumine

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
ia: Salveguarda lista de reproduction…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
ia: Aperi lista de reproduction…

[ctx: @title:menu]
en: View
ia: Vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
ia: Commuta Modo de Party (Festa)

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
ia: Cela lista de reproduction

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
ia: Monstra lista de reproduction

[ctx: @title:menu]
en: Controls
ia: Controlos

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
ia: Reproduce

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
ia: Stoppa

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
ia: Augmenta volumine

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
ia: Diminue Volumine

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
ia: Shuffle (miscer)

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
ia: Tracia

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
ia: De-Activate (Off)

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
ia: Repete

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
ia: Lista de reproduction

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
ia: Uno

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
ia: Necun

[ctx: @title:menu]
en: Help
ia: Adjuta

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
ia: Ordina: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
ia: Ordina

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
ia: Adde Radio

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
ia: Adde radio

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
ia: Adde al lista de reproduction

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
ia: Adde al lista de reproduction

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
ia: Reproduce nunc, reimplaciente le lista de reproduction actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
ia: Reproduce nunc, reimplaciente le lista de reproduction actual

[ctx: @action:button]
en: Play Next
ia: Reproduce proxime

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next
ia: Reproduce proxime

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
ia: Monstra Artista

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
ia: Monstra Artista

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
ia: Monstra lista de reproduction

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
ia: Vista como Grillia de Icone

[ctx: @action:button]
en: View as List
ia: Vista como Lista

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
ia: Vist como grillia de icone

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
ia: Vista como Lista

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
ia: Retro

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
ia: Monstra Barra de instrumento de Cercar e Filtrar

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
ia: Cela Barra de instrumento de Cercar e Filtrar

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
ia: Cerca nomine de tracia, artista, etc.

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
ia: Cerca nomine de album, artista, etc.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
ia: Filtra per evalutation:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
ia: Solmente Monstra favoritos

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
ia: Fixa evalutation de tracia

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
ia: Reproduce

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
ia: Cancella evalutation de iste tracia

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
ia: Monstra fundo sur pagina de Nunc Executante

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
ia: Monstra progresso sur entratas de Gerente de Carga

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
ia: Mantene executante in le Tabuliero de Systema quando le fenestra principal es claudite

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
ia: Initia reproducer quando on starta

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
ia: Scande per Nove Musica quando on starta

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
ia: Quando on usa iste preferentia, tu necessitara referescar manualmente le collection de musica quandocunque nove files es addite al dossieres de musica configurate. Tu pote facer isto con le elemento <interface>Scande per nove musica</interface> in le menu de hamburgher de Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
ia: Stylo de evalutation de canto

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
ia: 0-5 stellas

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
ia: Favorite/non Favorite

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
ia: Schema de color

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
ia: Scande per Nove Musica

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
ia: Initia a scander musica

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
ia: Refixa Base de Datos e re-scande toto

[ctx: @info]
en: Database has been reset
ia: Le bae de datos ha essite reinitialisate

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
ia: Incorpora categoria in barra lateral:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
ia: Nihil

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
ia: Albumes

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
ia: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
ia: Generes

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
ia: Vista initial al initio:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
ia: Ora il reproduce

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
ia: Recentemente reproducite

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
ia: Frequentemente reproducite

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
ia: Albumes

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
ia: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
ia: Tracias

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
ia: Generes

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
ia: Stationes Radio

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
ia: Location initial per vista de files:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
ia: Selige...

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
ia: Selige  dossier

en: When saving playlist files:
ia: Quando salveguardar files de lista de sonar (playlist):

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
ia: Prefere percursos relative

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
ia: Usa sempre percursos absolute

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
ia: Quando <interface>Prefere Percursos Relative</interface> es selectionate, files in le mesme dossier del lista de sonar essera referite solmente con le nomine de file. Percursos absolute es usate in altere casos.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
ia: Dossieres de musica:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
ia: Stoppa cercar musica hic

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
ia: Adde nove location

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
ia: "%1" non poteva esser reproducite

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
ia: Ordina per

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
ia: Reproduce ab nunc, reimplaciente le lista de reproduction actual

[ctx: @action:button]
en: Song Options
ia: Optiones de canto

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
ia[0]: Importate un tracia
ia[1]: Importate %1 tracias

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
ia: Scandente musica

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
ia: Disco %1

[ctx: @label]
en: Volume
ia: Volumine

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
ia: Numero de tracia

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
ia: Ascendente

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
ia: Descendente

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
ia: Genere

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
ia: Anno

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
ia: Le plus vetule prime

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
ia: Le plus nove prime

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
ia: Ora il reproduce

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
ia: Recentemente reproducite

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
ia: Data del ultime sonata

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
ia: Prime le minus recentemente reproducite

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
ia: Prime le plus recentemente reproducite

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
ia: Frequentemente reproducite

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
ia: Frequentia de reproduction

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
ia: Prime le minus frequentemente reproducite

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
ia: Prime le plus frequentemente reproducite

[ctx: @title:menu]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @title:menu]
en: Artist
ia: Artista

[ctx: @title:menu]
en: Genre
ia: Genere

[ctx: @title:menu]
en: Year
ia: Anno

[ctx: @title:menu]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
ia: Tracias

[ctx: @title:menu]
en: Composer
ia: Compositor

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
ia: Scriptor de parolas (Lyricist)

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
ia: Ultime modificate

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
ia: Prime le plus breve

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
ia: Prime le plus longe

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
ia: Stationes Radio
