elisa - en to hi translation catalogue (225 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
hi: विभिन्न कलाकार

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
hi: रेडियो स्टेशन

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
hi: गीत-सूची टाॅगल करें

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
hi: १० सेकंड आगे बढ़ें

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
hi: १० सेकंड पीछे जाएँ

[ctx: @action]
en: Go to next track
hi: अगले गीत पर जाएँ

[ctx: @action]
en: Go to previous track
hi: पिछले गीत पर जाएँ

[ctx: @action]
en: Play/pause
hi: बजाएँ / रोकें

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
hi: पार्टी मोड टॉगल करें

[ctx: @title]
en: Elisa
hi: एलिसा

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
hi: एक सरल संगीत वादक जो केडीई समुदाय द्वारा प्रेम पूर्वक बनाया गया है।

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
hi: (c) २०१५-२०२०, एलिसा के अंशदाता

[ctx: @label]
en: Creator
hi: सृजक

[ctx: @label]
en: Author
hi: लेखक

[ctx: @label]
en: Concept and design work
hi: मूल विचार तथा कलाकृति

[ctx: @label]
en: Localization support
hi: स्थानीयकरण समर्थन

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
hi: इंटरफेस में दाहिने से बांयें का समर्थन

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
hi: इंटरफ़ेस में अनेकानेक सुधार

[ctx: @label]
en: Support for online radios
hi: ऑनलाइन रेडियो का समर्थन

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
hi: अवैध यूआरएल।

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
hi: ख़ाली शीर्षक।

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
hi: कलाकार

[ctx: @label musical album]
en: Album
hi: एल्बम

[ctx: @label song title]
en: Title
hi: शीर्षक

[ctx: @label song length]
en: Length
hi: लंबाई

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
hi: रचनाकार

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
hi: संपादक

[ctx: @label]
en: Version
hi: संस्करण

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
hi: शीर्षक

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
hi: कलाकार

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
hi: एल्बम

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
hi: एलबम कलाकार

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
hi: गीत संख्या

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
hi: डिस्क संख्या

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
hi: मूल्यांकन

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
hi: घराना

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
hi: गीतकार

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
hi: संगीतकार

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
hi: टिप्पणी

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
hi: वर्ष

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
hi: चैनल्स

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
hi: बिट दर

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
hi: सेंपल दर

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
hi: बोल

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
hi: अवधि

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
hi: पिछली बार बजाया गया

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
hi: पहली बार बजाया गया

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
hi: बजने की संख्या

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
hi: स्ट्रीम का एचटीटीपी पता

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
hi: चित्र का पता

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
hi: एल्बम्स

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
hi: घराने

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
hi: कलाकार

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
hi: संगीत बज रहा है

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
hi: संगीत बज रहा है

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
hi: मौजूदा गीत-सूची परिस्थापित करते हुए, अभी बजाएँ

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
hi: गीत-सूची में जोड़ें

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
hi: फ़ोल्डर में दिखाएँ

[ctx: @action:button]
en: Options
hi: विकल्प

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
hi: कोई मेल नहीं

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
hi: प्रदर्शन के लिए कुछ नहीं

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
hi: अनुप्रयोग मेन्यू

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
hi: पूर्ण स्क्रीन प्रविष्ट करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
hi: पूर्ण स्क्रीन प्रविष्ट करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
hi: नए संगीत के लिए स्कैन करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
hi: डेटाबेस रीसेट करें और सब कुछ पुनः स्कैन करें

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
hi: रंग योजना

[ctx: @title:window]
en: Configure
hi: विन्यस्त करें

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
hi: अभी बज रहा है

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
hi: बाजूपट्टी खोलें

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
hi: मेटाडाटा

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
hi: बोल

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
hi: गीत-सूची दिखाएँ

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
hi: कोई गीत के बोल नहीं मिले

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
hi: कुछ नहीं बज रहा

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
hi: फ़ोल्डर में दिखाएँ

[ctx: @label]
en: Loading failed
hi: लोड करने में असफल

[ctx: @action:button]
en: Retry
hi: फिर कोशिश करें

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
hi: गीत-सूची ख़ाली कर दी गई है

[ctx: @action:button]
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
hi: कुछ फ़ाइलें लोड नहीं की जा सकीं। एलिसा में केवल ऑडियो और गीत-सूची की फ़ाइलें खोली जा सकतीं है।

[ctx: @title:window]
en: Elisa
hi: एलिसा

[ctx: @title:window]
en: %1 — Elisa
hi: %1 — एलिसा

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
hi: m3u8, m3u गीत-सूची फ़ाइल (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
hi: pls गीत-सूची फ़ाइल (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
hi: m3u8, m3u, pls गीत-सूची फ़ाइल (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
hi: सहेजने में असफल

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
hi: पूर्ण स्क्रीन प्रविष्ट करें

[ctx: @action:inmenu]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
hi: वर्तमान: गीत ना दोहराएँ

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
hi: वर्तमान : वर्तमान गीत दोहराएँ

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
hi: वर्तमान : गीत-सूची के सारे गीत दोहराएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
hi: गीत-सूची

[ctx: @action:inmenu]
en: One
hi: एक

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
hi: गीत-सूची

[ctx: @action:button]
en: Show Current
hi: वर्तमान दिखाएँ

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
hi: सभी साफ करें

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
hi: सहेजें...

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
hi: लोड करें...

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
hi: कुछ ट्रैक लोड करने में विफल। सुनिश्चित करें कि उन्हें हटाया नहीं गया है या उनका नाम नहीं बदला गया है।

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
hi: गीत-सूची संपादित करें

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
hi: आपकी गीत-सूची ख़ाली है

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
hi: प्रारंभ करने के लिए कुछ गीत जोड़ें। आप बाईं ओर के दृश्यों का उपयोग करके अपना संगीत ब्राउज़ कर सकते हैं।

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
hi: आपकी गीत-सूची ख़ाली है।

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
hi: इस गीत को पसंदीदा के रूप में अचिह्नित करें

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
hi: इस गीत को पसंदीदा के रूप में चिह्नित करें

[ctx: @title:window]
en: Warning
hi: चेतावनी

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
hi: डाटा वैध नहीं है। %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
hi: नया टैग जोड़ें :

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
hi: रेडियो बनाएँ

[ctx: @title:window]
en: View details
hi: विवरण देखें

[ctx: @action:button]
en: Delete
hi: मिटाएँ

[ctx: @action:button]
en: Modify
hi: सुधारें

[ctx: @action:button]
en: Save
hi: सहेजें

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hi: रद्द करें

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
hi: पीछें जाएँ

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
hi: रोकें

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
hi: बजाएँ

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
hi: आगे जाएँ

[ctx: @action:button]
en: Track Options
hi: गीत विकल्प

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
hi: विवरण देखें

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
hi: पंक्ति से हटाएँ

[ctx: @title:window]
en: Settings
hi: सेटिंग

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
hi: चालक न्यूनतम करें

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
hi: जानकारी दिखाएँ

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
hi: ध्वनि बदलें

[ctx: @title:menu]
en: File
hi: फ़ाइल

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
hi: गीत-सूची सहेजें...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
hi: गीत-सूची खोलें...

[ctx: @title:menu]
en: View
hi: देखें

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
hi: पार्टी मोड टॉगल करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
hi: गीत-सूची छिपाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
hi: गीत-सूची दिखाएँ

[ctx: @title:menu]
en: Controls
hi: नियंत्रण

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
hi: रोकें

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
hi: बजाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
hi: बंद करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
hi: ध्वनि बढ़ाए‍ँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
hi: ध्वनि घटाए‍ँ

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
hi: फेर-बदल

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
hi: दोहराएँ

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
hi: गीत-सूची

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
hi: एक

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: @title:menu]
en: Help
hi: सहायता

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
hi: छाँटें: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
hi: छाँटें

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
hi: गीत-सूची में जोड़ें

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
hi: कलाकार दिखाएँ

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
hi: पीछे

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
hi: मूल्यांकनुसार फ़िल्टर करें :

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
hi: केवल पसंदीदा दिखाएँ

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
hi: गीत का मूल्यांकन नियत करें

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
hi: रोकें

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
hi: बजाएँ

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
hi: हटाएँ

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
hi: इस गीत का मूल्यांकन रद्द करें

[ctx: @title:group]
en: General:
hi: सामान्य :

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
hi: अभी बज रहा है पृष्ठ पर पृष्ठभूमि दिखाएं

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
hi: खुलने पर बजाना प्रारंभ कर दें

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
hi: इस सेटिंग का उपयोग करते समय, जब भी विन्यस्त किए गए संगीत फ़ोल्डरों में नई फ़ाइलें जोड़ी जाती हैं, तो आपको संगीत संग्रह को स्वयं रूप से ताज़ा करना होगा। आप एलिसा के हैमबर्गर मेनू में <interface>नए संगीत के लिए स्कैन करें</interface> आइटम के साथ ऐसा कर सकते हैं।

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
hi: गीत मूल्यांकन शैली :

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
hi: ०-५ तारे

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
hi: पसंदीदा / पसंदीदा नही

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
hi: नए संगीत के लिए स्कैन करें

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
hi: डेटाबेस रीसेट करें और सब कुछ पुनः स्कैन करें

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
hi: श्रेणी, बाजूपट्टी में जोड़ें:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
hi: कुछ नही

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
hi: एल्बम्स

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
hi: कलाकार

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
hi: घराने

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
hi: प्रारंभिक दृश्य :

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
hi: अभी बज रहा है

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
hi: हाल ही में बजने वाले

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
hi: प्राय‍ः बजने वाले

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
hi: एल्बम्स

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
hi: कलाकार

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
hi: गीत

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
hi: घराने

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
hi: फ़ाइलें

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
hi: रेडियो स्टेशन

en: When saving playlist files:
hi: प्लेलिस्ट फ़ाइलों को सहेजते समय :

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
hi: सापेक्ष पथों को प्राथमिकता दें

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
hi: हमेशा पूर्ण पथ का प्रयोग करें

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
hi: जब <interface>सापेक्ष पथों को प्राथमिकता दें</interface> का चयन किया जाता है, तो गीत-सूची के समान फ़ोल्डर में फ़ाइलों को केवल फ़ाइल नाम के साथ संदर्भित किया जाएगा। पूर्ण पथ अन्य मामलों में उपयोग किए जाते हैं।

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
hi: संगीत फ़ोल्डर :

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
hi: यहाँ संगीत ढूँढ़ना बंद करें

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
hi: नया स्थान जोड़ें

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
hi: इस आधार पर छाँटें

[ctx: @action:button]
en: Song Options
hi: गीत विकल्प

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
hi[0]: एक गीत आयातित
hi[1]: %1 गीत आयातित

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
hi: गीत स्कैन किये जा रहें हैं

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
hi: डिस्क %1

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
hi: शीर्षक

[ctx: @item:inmenu]
en: A-Z
hi: अ-ह

[ctx: @item:inmenu]
en: Z-A
hi: ह-अ

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
hi: नाम

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
hi: घराना

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
hi: वर्ष

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
hi: सबसे पुराना पहले

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
hi: सबसे नया पहले

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
hi: अभी बज रहा है

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
hi: हाल ही में बजने वाले

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
hi: पिछली बार बजाया गया

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
hi: पूर्वतम बजने वाला पहले

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
hi: हाल ही में बजने वाला पहले

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
hi: प्राय‍ः बजने वाले

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
hi: बजाने की आवृत्ति

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
hi: कदाचित बजने वाला पहले

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
hi: प्राय‍ः बजने वाला पहले

[ctx: @title:menu]
en: Title
hi: शीर्षक

[ctx: @title:menu]
en: Artist
hi: कलाकार

[ctx: @title:menu]
en: Genre
hi: घराना

[ctx: @title:menu]
en: Year
hi: वर्ष

[ctx: @title:menu]
en: Name
hi: नाम

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
hi: गीत

[ctx: @title:menu]
en: Album
hi: एल्बम

[ctx: @title:menu]
en: Duration
hi: अवधि

[ctx: @title:menu]
en: Composer
hi: संगीतकार

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
hi: गीतकार

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
hi: अंतिम बार परिवर्धित

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
hi: सबसे छोटा पहले

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
hi: सबसे लंबा पहले

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
hi: फ़ाइलें

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
hi: रेडियो स्टेशन
