elisa - en to he translation catalogue (289 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
he: מגוון אומנים

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
he: תחנות רדיו

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
he: החלפת מצב רשימת נגינה

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
he: חתירה של 10 שניות קדימה

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
he: דילוג 10 שניות אחורה

[ctx: @action]
en: Go to next track
he: קפיצה לרצועה הבאה

[ctx: @action]
en: Go to previous track
he: קפיצה לרצועה הקודמת

[ctx: @action]
en: Play/pause
he: נגינה/השהיה

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
he: החלפת מצב מסיבה

[ctx: @title]
en: Elisa
he: אליסה

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
he: נגן מוזיקה פשוט שנוצר באהבה על ידי קהילת KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
he: (c) 2015‏-2020, מתנדבי אליסה

[ctx: @label]
en: Creator
he: יוצר

[ctx: @label]
en: Author
he: כתיבת קוד

[ctx: @label]
en: Concept and design work
he: רעיון ופיתוח עיצוב

[ctx: @label]
en: Localization support
he: תמיכה בתרגום

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
he: תמיכה בימין לשמאל בממשק

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
he: מגוון שיפורים לממשק

[ctx: @label]
en: Support for online radios
he: תמיכה בתחנות רדיו מקוונות

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
he: כתובת שגויה.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
he: כותרת ריקה.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
he: אומן/נית

[ctx: @label musical album]
en: Album
he: אלבום

[ctx: @label song title]
en: Title
he: כותרת

[ctx: @label song length]
en: Length
he: משך

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
he: נוצר על ידי

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
he: עורך

[ctx: @label]
en: Version
he: גרסה

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
he: כותרת

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
he: אומן/נית

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
he: אלבום

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
he: יוצר האלבום

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
he: מספר הרצועה

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
he: מספר דיסק

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
he: דרוג

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
he: סוגה

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
he: פזמונאי/ת

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
he: מלחין/נה

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
he: הערה

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
he: שנה

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
he: ערוצים

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
he: קצב סיביות

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
he: קצב דגימה

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
he: מילות־שיר

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
he: משך

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
he: נגינה אחרונה

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
he: נגינה ראשונה

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
he: כמות נגינות

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
he: כתובת הזרמת HTTP

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
he: כתובת תמונה

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
he: אלבומים

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
he: סוגות

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
he: אומנים

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
he: השמעת מוזיקה

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
he: השמעת מוזיקה

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
he: לנגן כעת, תוך החלפת רשימת הנגינה הנוכחית

[ctx: @action:button]
en: Play next
he: לנגן את הבא

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
he: הוספה לרשימת נגינה

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
he: הצגה בתיקייה

[ctx: @action:button]
en: Options
he: אפשרויות

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
he: אין תוצאות

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
he: אין מה להציג

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
he: תפריט יישומים

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
he: יציאה ממסך מלא

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
he: כניסה למסך מלא

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
he: סריקה לאיתור מוזיקה חדשה

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
he: איפוס מסד הנתונים וסריקה של הכול מחדש

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
he: ערכת צבעים

[ctx: @title:window]
en: Configure
he: הגדרה

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
he: מתנגן כעת

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
he: פתיחת סרגל צד

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
he: נתוני־על

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
he: מילות־שיר

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
he: הצגת רשימת נגינה

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
he: לא נמצאו מילות שירים

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
he: שום דבר לא מתנגן

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
he: הצגה בתיקייה

[ctx: @label]
en: Duration
he: משך

[ctx: @label]
en: Loading failed
he: הטעינה נכשלה

[ctx: @action:button]
en: Retry
he: לנסות שוב

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
he: רשימת הנגינה התרוקנה

[ctx: @action:button]
en: Undo
he: הסגה

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
he: הצגת מגירת רשימת נגינה

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
he: הסתרת מגירת רשימת נגינה

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
he: לא ניתן לטעון חלק מהקבצים. אליסה יכולה לפתוח קובצי שמע ורשימות נגינה בלבד.

[ctx: @title:window]
en: Elisa
he: אליסה

[ctx: @title:window]
en: %1 — Elisa
he: %1 — אליסה

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
he: קובץ רשימת נגינה m3u8,‏ m3u‏ (‎*.m3u*‎)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
he: קובץ רשימת נגינה pls ‏(‎*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
he: קובץ רשימת נגינה m3u8,‏ m3u,‏ pls‏ (‎*.m3u8‏ ‎*.m3u‏ ‎*.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
he: השמירה נכשלה

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
he: יציאה ממסך מלא

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
he: יציאה ממצב מסיבה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
he: מעבר למצב מסיבה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
he: דילוג אחורה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
he: השהיה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
he: נגינה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
he: דילוג קדימה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
he: ביטול השתקה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
he: השתקה

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
he: נוכחי: ללא ערבוב

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
he: נוכחי: ערבוב רצועות

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
he: נוכחי: ערבוב אלבומים

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
he: רצועה

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
he: אלבום

[ctx: @action:inmenu]
en: None
he: ללא

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
he: נוכחי: לא לחזור על רצועות

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
he: נוכחי: לחזור על הרצועה הנוכחית

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
he: נוכחי: לחזור על כל הרצועות ברשימת הנגינה

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
he: רשימת נגינה

[ctx: @action:inmenu]
en: One
he: אחד

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
he: תפריט יישומים

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
he: רשימת נגינה

[ctx: @action:button]
en: Show Current
he: הצגת הנוכחי

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
he: פינוי של הכול

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
he: שמירה…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
he: טעינה…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
he: טעינת חלק מהרצועות נכשלה. נא לוודא שלא הוסרו או ששמן השתנה.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
he: עריכת קובץ רשימת נגינה

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
he: רשימת הנגינה ריקה

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
he: יש להוסיף כמה שירים כדי להתחיל. אפשר לעיין במוזיקה שלך דרך התצוגות שמימין.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
he: רשימת הנגינה שלך ריקה.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
he[0]: %1/%2 רצועות נותרה
he[1]: %1/%2 רצועות נותרה
he[2]: %1/%2 רצועות נותרו
he[3]: %1/%2 רצועות נותרו

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
he: %1 נותרו, %2 בסך הכול

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
he: %1/%2 נותרו

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
he[0]: רצועה/%2
he[1]: שתי רצועות/%2
he[2]: %1/%2 רצועות
he[3]: %1/%2 רצועות

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
he[0]: רצועה
he[1]: שתי רצועות
he[2]: %1 רצועות
he[3]: %1 רצועות

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
he[0]: תחנת רדיו
he[1]: שתי תחנות רדיו
he[2]: %1 תחנות רדיו
he[3]: %1 תחנות רדיו

[ctx: @info:status %1 is the translation of tracks, %2 is the translation of total radios]
en: %1, %2 total
he: %1, %2 סך הכול

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
he[0]: רצועה, %2 בסך הכול
he[1]: שתי רצועות, %2 בסך הכול
he[2]: %1 רצועות, %2 בסך הכול
he[3]: %1 רצועות, %2 בסך הכול

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
he: רצועה, נותרו %1 דק׳

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
he: ביטול סימון השיר הזה כמועדף

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
he: סימון השיר הזה כמועדף

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
he: הסרת התגית הזאת

[ctx: @title:window]
en: Warning
he: אזהרה

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
he: הנתונים לא תקפים. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
he: הוספת תגית חדשה:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
he: יצירת רדיו

[ctx: @title:window]
en: View details
he: הצגת פרטים

[ctx: @action:button]
en: Delete
he: מחיקה

[ctx: @action:button]
en: Modify
he: שינוי

[ctx: @action:button]
en: Save
he: שמירה

[ctx: @action:button]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
he: דילוג אחורה

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
he: השהיה

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
he: נגינה

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
he: דילוג קדימה

[ctx: @action:button]
en: Track Options
he: אפשרויות רצועה

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
he: אפשרויות רדיו

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
he: הצגת פרטים

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
he: הסרה מהתור

[ctx: @title:window]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
he: מזעור נגן

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
he: הצגת פרטים

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
he: שינוי עוצמת שמע

[ctx: @title:menu]
en: File
he: קובץ

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
he: שמירת רשימת נגינה…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
he: פתיחת רשימת נגינה…

[ctx: @title:menu]
en: View
he: תצוגה

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
he: החלפת מצב מסיבה

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
he: הסתרת רשימת נגינה

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
he: הצגת רשימת נגינה

[ctx: @title:menu]
en: Controls
he: פקדים

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
he: השהיה

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
he: נגינה

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
he: עצירה

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
he: הגברת עוצמת שמע

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
he: הנמכת עוצמת שמע

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
he: ערבוב

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
he: רצועה

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
he: אלבום

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
he: כבוי

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
he: חזרה

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
he: רשימת נגינה

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
he: אחד

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
he: ללא

[ctx: @title:menu]
en: Help
he: עזרה

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
he: מיון: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
he: מיון

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
he: הוספת רדיו

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
he: הוספת רדיו

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
he: הוספה לרשימת נגינה

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
he: הוספה לרשימת נגינה

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
he: לנגן כעת, תוך החלפת רשימת הנגינה הנוכחית

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
he: לנגן כעת, תוך החלפת רשימת הנגינה הנוכחית

[ctx: @action:button]
en: Play Next
he: לנגן את הבא

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next
he: לנגן את הבא

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
he: הצגת אומן/נית

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
he: הצגת אומן/נית

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
he: הצגת רשימת נגינה

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
he: הצגה כרשת סמלים

[ctx: @action:button]
en: View as List
he: הצגה כרשימה

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
he: הצגה כרשת סמלים

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
he: הצגה כרשימה

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
he: חזרה

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
he: הצגת סרגל חיפוש וסינון

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
he: הסתרת סרגל חיפוש וסינון

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
he: חיפוש לפי שם רצועה, אומנים וכו׳

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
he: חיפוש לפי שם אלבום, אומנים וכו׳

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
he: סינון לפי דירוג:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
he: להציג מועדפים בלבד

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
he: הגדרת דירוג רצועה

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
he: השהיה

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
he: נגינה

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
he: הסרה

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
he: ביטול דירוג הרצועה הזאת

[ctx: @title:group]
en: General:
he: כללי:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
he: הצגת רקע בעמוד מתנגן כעת

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
he: הצגת התקדמות על רשומות מנהל משימות

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
he: להמשיך לרוץ בשורת המערכת כשהחלון הראשי סגור

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
he: התחלת נגינה עם העלייה

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
he: סריקה לאיתור מוזיקה חדשה עם העלייה

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
he: השימוש בהגדרה זו יאלץ אותך לרענן את אוסף המוזיקה ידנית עם כל הוספה של קבצים חדשים לתיקיות מוזיקה מוגדרות. אפשר לעשות זאת עם הפריט <interface>סריקה לאיתור מוזיקה חדשה</interface> בתפריט ההמבורגר של אליסה.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
he: סגנון דירוג שירים:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
he: 0‏-5 כוכבים

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
he: במועדפים/לא

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
he: ערכת צבעים:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
he: סריקה לאיתור מוזיקה חדשה

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
he: סריקת מוזיקה החלה

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
he: איפוס מסד הנתונים וסריקה של הכול מחדש

[ctx: @info]
en: Database has been reset
he: מסד הנתונים עבר איפוס

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
he: הטמעת קטגוריה בסרגל הצד:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
he: כלום

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
he: אלבומים

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
he: אומנים

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
he: סוגות

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
he: תצוגה התחלתית עם העלייה:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
he: מתנגן כעת

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
he: התנגנו לאחרונה

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
he: התנגנו לאחרונה

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
he: אלבומים

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
he: אומנים

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
he: רצועות

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
he: סוגות

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
he: קבצים

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
he: תחנות רדיו

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
he: מקום התחלתי לתצוגת קבצים:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
he: בחירה…

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
he: בחירת תיקייה

en: When saving playlist files:
he: בעת שמירת קובצי רשימות נגינה:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
he: העדפת נתיבים יחסיים

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
he: תמיד להשתמש בנתיבים מלאים

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
he: בחירה באפשרות  <interface>העדפת נתיבים יחסיים</interface> תגרום לכך שקבצים באותה התיקייה עם רשימת הנגינה ייקראו בשם הקובץ בלבד. במקרים אחרים ייעשה שימוש בנתיבים מלאים.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
he: תיקיות מוזיקה:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
he: להפסיק לחפש כאן מוזיקה

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
he: הוספת מקום חדש

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
he: אי אפשר לנגן את „%1”

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
he: מיון לפי

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
he: לנגן מכאן, תוך החלפת רשימת הנגינה הנוכחית

[ctx: @action:button]
en: Song Options
he: אפשרויות שיר

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
he[0]: יובאה רצועה
he[1]: יובאו שתי רצועות
he[2]: יובאו %1 רצועות
he[3]: יובאו %1 רצועות

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
he: מתבצעת סריקת מוזיקה

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
he: דיסק %1

[ctx: @label]
en: Volume
he: עוצמת שמע

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
he: מספר רצועה

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
he: כותרת

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
he: עולה

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
he: יורד

[ctx: @item:inmenu]
en: A-Z
he: א-ת

[ctx: @item:inmenu]
en: Z-A
he: ת-א

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
he: שם

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
he: סוגה

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
he: שנה

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
he: ישנים בהתחלה

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
he: חדשים בהתחלה

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
he: מתנגן כעת

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
he: התנגנו לאחרונה

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
he: תאריך נגינה אחרונה

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
he: אלו שהתנגנו הכי מזמן בהתחלה

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
he: אלו שהתנגנו לאחרונה בהתחלה

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
he: מתנגנים בתדירות גבוהה

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
he: תדירות נגינה

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
he: אלו שהתנגנו בתדירות הנמוכה ביותר בהתחלה

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
he: אלו שהתנגנו בתדירות הגבוהה ביותר בהתחלה

[ctx: @title:menu]
en: Title
he: כותרת

[ctx: @title:menu]
en: Artist
he: אומן/נית

[ctx: @title:menu]
en: Genre
he: סוגה

[ctx: @title:menu]
en: Year
he: שנה

[ctx: @title:menu]
en: Name
he: שם

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
he: רצועות

[ctx: @title:menu]
en: Album
he: אלבום

[ctx: @title:menu]
en: Duration
he: משך

[ctx: @title:menu]
en: Composer
he: מלחין/נה

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
he: פזמונאי/ת

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
he: שינוי אחרון

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
he: הקצרים בהתחלה

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
he: הארוכים בהתחלה

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
he: קבצים

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
he: תחנות רדיו
