desktop files - en to eo translation catalogue (287 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
eo: Diversaj Artistoj

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
eo: Radiostacioj

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
eo: Baskuligi Ludliston

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
eo: Serĉi antaŭen 10 sekundojn

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
eo: Froti malantaŭen 10 sekundojn

[ctx: @action]
en: Go to next track
eo: Iri al la sekva trako

[ctx: @action]
en: Go to previous track
eo: Iri al antaŭa trako

[ctx: @action]
en: Play/pause
eo: Ludi/paŭzi

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
eo: Baskuligi Festreĝimon

[ctx: @title]
en: Elisa
eo: Eliza

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
eo: Simpla Muzika Ludilo farita kun amo de la KDE-komunumo

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
eo: (c) 2015-2020, Elisa kontribuantoj

[ctx: @label]
en: Creator
eo: Kreinto

[ctx: @label]
en: Author
eo: Aŭtoro

[ctx: @label]
en: Concept and design work
eo: Koncepta kaj dezajno laboro

[ctx: @label]
en: Localization support
eo: Subteno de lokalizo

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
eo: Dekstre al maldekstre subteno en interfaco

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
eo: Diversaj plibonigoj al la interfaco

[ctx: @label]
en: Support for online radios
eo: Subteno por interretaj radioj

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
eo: Nevalida URL.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
eo: Malplena titolo.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
eo: Artisto

[ctx: @label musical album]
en: Album
eo: Albumo

[ctx: @label song title]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: @label song length]
en: Length
eo: Longo

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
eo: Kreita de

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
eo: Redaktoro

[ctx: @label]
en: Version
eo: Versio

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
eo: Artisto

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
eo: Albumo

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
eo: Albumartisto

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
eo: Voja Nombro

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
eo: Disko-Numero

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
eo: Taksado

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
eo: Ĝenro

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
eo: Lirikisto

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
eo: Komponisto

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
eo: Komento

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
eo: Jaro

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
eo: Kanaloj

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
eo: Bitrapideco

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
eo: Ekzempla indico

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
eo: Kantotekstoj

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
eo: Daŭro

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
eo: Laste ludis

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
eo: Unue ludis

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
eo: Ludkalkulo

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
eo: Flua Http-Adreso

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
eo: Bilda Adreso

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
eo: Albumoj

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
eo: Ĝenroj

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
eo: Artistoj

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
eo: Ludante muzikon

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
eo: Ludante muzikon

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
eo: Ludi nun, anstataŭigante nunan ludliston

[ctx: @action:button]
en: Play next
eo: Ludi sekvantan

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
eo: Aldoni al ludlisto

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
eo: Montri en dosierujo

[ctx: @action:button]
en: Options
eo: Elektebloj

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
eo: Neniuj alumetoj

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
eo: Nenio por montri

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
eo: Aplika Menuo

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
eo: Eliri Plenan Ekranon

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
eo: Eniri Plenan Ekranon

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
eo: Skani por Nova Muziko

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
eo: Restarigi datumbazon kaj re-skani ĉion

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
eo: Kolorskemo

[ctx: @title:window]
en: Configure
eo: Agordi

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
eo: Nun Ludante

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
eo: Malfermu flanka kolumno

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
eo: Metadatenoj

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
eo: Kantotekstoj

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
eo: Montri Ludliston

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
eo: Neniu kantoteksto trovita

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
eo: Nenio ludanta

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
eo: Montri En Dosierujo

[ctx: @label]
en: Duration
eo: Daŭro

[ctx: @label]
en: Loading failed
eo: Ŝargado malsukcesis

[ctx: @action:button]
en: Retry
eo: Reprovi

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
eo: Ludlisto forigita

[ctx: @action:button]
en: Undo
eo: Malfari

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
eo: Montri ludlistan tirkeston

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
eo: Kaŝi ludlistan tirkeston

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
eo: Ne eblis ŝargi iujn dosierojn. Elisa povas nur malfermi sondosierojn kaj ludlistdosierojn.

[ctx: @title:window]
en: Elisa
eo: Eliza

[ctx: @title:window]
en: %1 — Elisa
eo: %1 — Eliza

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
eo: m3u8, m3u Ludlista Dosiero (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
eo: pls-Ludlista Dosiero (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
eo: m3u8, m3u, pls Ludlista Dosiero (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
eo: Konservado malsukcesis

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
eo: Eliri Plenan Ekranon

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
eo: Eliri festreĝimon

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
eo: Eniri festreĝimon

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
eo: Salti malantaŭen

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
eo: Paŭzi

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
eo: Ludi

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
eo: Salti antaŭen

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
eo: Malsilentigi

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
eo: Silentigi

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
eo: Aktuala: Neniu hazardordo

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
eo: Aktuala: Hazardordigi trakojn

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
eo: Aktuala: Hazardordigi albumojn

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
eo: Trako

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
eo: Albumo

[ctx: @action:inmenu]
en: None
eo: Neniu

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
eo: Aktuale: Ne ripeti trakojn

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
eo: Aktuale: Ripeti nunan trakon

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
eo: Aktuale: Ripeti ĉiujn trakojn en ludlisto

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
eo: Ludlisto

[ctx: @action:inmenu]
en: One
eo: Unu

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
eo: Aplika Menuo

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
eo: Ludlisto

[ctx: @action:button]
en: Show Current
eo: Montri Aktualan

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
eo: Forigi Ĉion

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
eo: Konservi…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
eo: Ŝargi…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
eo: Malsukcesis ŝargi kelkajn trakojn. Certiĝu, ke ili ne estis forigitaj aŭ renomitaj.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
eo: Redakti Ludlistdosieron

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
eo: Ludlisto estas malplena

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
eo: Aldonu kelkajn kantojn por komenci. Vi povas foliumi vian muzikon uzante la vidojn maldekstre.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
eo: Via ludlisto estas malplena.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
eo[0]: %1/%2 trakoj restanta
eo[1]: %1/%2 trakoj restantaj

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
eo: %1 restanta, %2 sume

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
eo: %1/%2 restanta

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
eo[0]: %1/%2 trakoj
eo[1]: %1/%2 trakoj

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
eo[0]: %1 trako
eo[1]: %1 trakoj

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
eo[0]: %1 radio
eo[1]: %1 radioj

[ctx: @info:status %1 is the translation of tracks, %2 is the translation of total radios]
en: %1, %2 total
eo: %1, %2 sume

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
eo[0]: %1 trako, %2 sume
eo[1]: %1 trakoj, %2 sume

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
eo: %1 trako, %1min restantaj

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
eo: Malmarki ĉi tiun kanton kiel plej ŝatatan

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
eo: Marki ĉi tiun kanton kiel plej ŝatatan

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
eo: Forigi ĉi tiun etikedon

[ctx: @title:window]
en: Warning
eo: Averto

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
eo: Datumoj ne validas. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
eo: Aldoni novan etikedon:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
eo: Krei Radion

[ctx: @title:window]
en: View details
eo: Rigardi detalojn

[ctx: @action:button]
en: Delete
eo: Forigi

[ctx: @action:button]
en: Modify
eo: Modifi

[ctx: @action:button]
en: Save
eo: Konservi

[ctx: @action:button]
en: Cancel
eo: Nuligi

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
eo: Salti Malantaŭen

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
eo: Paŭzo

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
eo: Ludi

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
eo: Salti Antaŭen

[ctx: @action:button]
en: Track Options
eo: Trak-Elektebloj

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
eo: Elektebloj de Radio

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
eo: Rigardi detalojn

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
eo: Forigi el la vico

[ctx: @title:window]
en: Settings
eo: Agordoj

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
eo: Minimumigi Ludilon

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
eo: Montri Informojn

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
eo: Ŝanĝi Laŭtecon

[ctx: @title:menu]
en: File
eo: Dosiero

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
eo: Konservi Ludliston…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
eo: Malfermi Ludliston…

[ctx: @title:menu]
en: View
eo: Vido

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
eo: Baskuligi Festreĝimon

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
eo: Kaŝi Ludliston

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
eo: Montri Ludliston

[ctx: @title:menu]
en: Controls
eo: Regiloj

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
eo: Paŭzo

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
eo: Ludi

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
eo: Halti

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
eo: Pliigi Laŭtecon

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
eo: Malpliigi Laŭtecon

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
eo: Hazardordigi

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
eo: Trako

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
eo: Albumo

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
eo: Malŝaltita

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
eo: Ripeti

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
eo: Ludlisto

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
eo: Unu

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
eo: Neniu

[ctx: @title:menu]
en: Help
eo: Helpo

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
eo: Ordigi: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
eo: Ordigi

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
eo: Aldoni Radion

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
eo: Aldoni radion

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
eo: Aldoni al Ludlisto

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
eo: Aldoni al ludlisto

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
eo: Ludi Nun, Anstataŭigante Aktualan Ludliston

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
eo: Ludi nun, anstataŭigante nunan ludliston

[ctx: @action:button]
en: Play Next
eo: Ludi Sekvantan

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next
eo: Ludi sekvantan

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
eo: Montri Artiston

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
eo: Montri Artiston

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
eo: Montri ludliston

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
eo: Vidi kiel Piktogramkrado

[ctx: @action:button]
en: View as List
eo: Vidi kiel Listo

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
eo: Vidi kiel piktogramkrado

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
eo: Vidi kiel listo

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
eo: Reen

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
eo: Montri serĉan kaj filtran ilbreton

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
eo: Kaŝi serĉan kaj filtran ilbreton

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
eo: Serĉi traknomon, artiston, ktp.

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
eo: Serĉi albumnomon, artiston, ktp.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
eo: Filtri laŭ takso:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
eo: Montri Nur Favoritojn

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
eo: Agordi traktakson

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
eo: Paŭzi

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
eo: Ludi

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
eo: Forigi

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
eo: Nuligi taksadon de ĉi tiu trako

[ctx: @title:group]
en: General:
eo: Ĝenerala:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
eo: Montri fonon sur la paĝo Nun Ludante

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
eo: Montri progreson pri enskriboj de taskadministrilo

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
eo: Pluruli en sistempleto kiam ĉefa fenestro estas fermita

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
eo: Komenci ludi ĉe ekfunkciigo

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
eo: Skani pri nova muziko ĉe ekfunkciigo

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
eo: Kiam vi uzas ĉi tiun agordon, vi devos mane refreŝigi la muzikkolekton kiam ajn novaj dosieroj estas aldonitaj al agordita muzika dosierujo. Vi povas fari tion per la elemento <interface>Skani novan muzikon</interface> en la hamburgera menuo de Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
eo: Kanta taksa stilo:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
eo: 0-5 steloj

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
eo: Plej ŝatata/ne ŝatata

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
eo: Kolorskemo:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
eo: Skani pri Nova Muziko

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
eo: Komencis skanadon pri muziko

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
eo: Restarigi datumbazon kaj re-skani ĉion

[ctx: @info]
en: Database has been reset
eo: Datumbazo estis restarigita

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
eo: Enmeti kategorion en flankbreton:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
eo: Nenio

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
eo: Albumoj

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
eo: Artistoj

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
eo: Ĝenroj

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
eo: Komenca vido pri ekfunkciigo:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
eo: Nun Ludante

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
eo: Lastatempe Ludita

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
eo: Ofte Ludita

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
eo: Albumoj

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
eo: Artistoj

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
eo: Trakoj

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
eo: Ĝenroj

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
eo: Dosieroj

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
eo: Radiostacioj

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
eo: Komenca loko por Dosieroj-vido:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
eo: Elekti…

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
eo: Elekti Dosierujon

en: When saving playlist files:
eo: Konservante ludlistdosierojn:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
eo: Preferi relativajn vojojn

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
eo: Ĉiam uzi absolutajn vojojn

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
eo: Kiam <interface>Preferi relativajn vojojn</interface> estas elektita, dosieroj en la sama dosierujo kiel la ludlisto estos referencataj nur kun la dosiernomo. Absolutaj vojoj estas uzataj en aliaj kazoj.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
eo: Muzikaj dosierujoj:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
eo: Ĉesi serĉi muzikon ĉi tie

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
eo: Aldoni Novan Lokon

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
eo: "%1" ne povis esti ludata

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
eo: Ordigi laŭ

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
eo: Ludi de ĉi tie, anstataŭigante nunan ludliston

[ctx: @action:button]
en: Song Options
eo: Kantaj Elektebloj

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
eo[0]: Importis unu trakon
eo[1]: Importis %1 trakojn

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
eo: Skanado de muziko

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
eo: Disko %1

[ctx: @label]
en: Volume
eo: Laŭteco

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
eo: Voja Nombro

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
eo: Kreskante

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
eo: Malkreskante

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
eo: Ĝenro

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
eo: Jaro

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
eo: Plej Malnova Unue

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
eo: Plej Nova Unue

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
eo: Nun Ludante

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
eo: Lastatempe Ludita

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
eo: Lasta Ludita Dato

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
eo: Malplej Lastatempe Ludita Unue

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
eo: Plej Laste Ludita Unue

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
eo: Ofte Ludita

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
eo: Luda Ofteco

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
eo: Malplej Ofte Ludita Unue

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
eo: Plej Ofte Ludita Unue

[ctx: @title:menu]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: @title:menu]
en: Artist
eo: Artisto

[ctx: @title:menu]
en: Genre
eo: Ĝenro

[ctx: @title:menu]
en: Year
eo: Jaro

[ctx: @title:menu]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
eo: Trakoj

[ctx: @title:menu]
en: Album
eo: Albumo

[ctx: @title:menu]
en: Duration
eo: Daŭro

[ctx: @title:menu]
en: Composer
eo: Komponisto

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
eo: Lirikisto

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
eo: Laste Modifita

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
eo: Plej Mallonga Unue

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
eo: Plej Longa Unue

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
eo: Dosieroj

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
eo: Radiostacioj
