elisa - en to de translation catalogue (209 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
de: Verschiedene Interpreten

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
de: Radiostation

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
de: Wiedergabeliste umschalten

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
de: 10 Sekunden vorwärts spulen

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
de: 10 Sekunden rückwärts spulen

[ctx: @action]
en: Go to next track
de: Zum nächsten Stück

[ctx: @action]
en: Go to previous track
de: Zum vorherigen Stück

[ctx: @action]
en: Play/pause
de: Wiedergabe/Pause

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
de: Party-Modus umschalten

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
de: Ein einfacher Medienspieler von der KDE-Gemeinschaft

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
de: Copyright 2015-2020, Elisa-Mitwirkende

[ctx: @label]
en: Creator
de: Erstellt von

[ctx: @label]
en: Author
de: Autor

[ctx: @label]
en: Concept and design work
de: Konzept und Design

[ctx: @label]
en: Localization support
de: Unterstützung bei der Lokalisierung

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
de: Unterstützung für „Rechts nach links“-Text in der Bedienungsoberfläche

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
de: Verschiedene Verbesserungen an der Bedienungsoberfläche

[ctx: @label]
en: Support for online radios
de: Unterstützung für Internetradios

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
de: Ungültige Adresse.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
de: Leerer Titel.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
de: Interpret

[ctx: @label song title]
en: Title
de: Titel

[ctx: @label song length]
en: Length
de: Länge

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
de: Erstellt von

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
de: Titel

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
de: Interpret

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
de: Album-Interpret

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
de: Stück-Nummer

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
de: CD-Nummer

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
de: Bewertung

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
de: Texter

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
de: Komponist

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
de: Kommentar

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
de: Jahr

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
de: Kanäle

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
de: Bitrate

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
de: Abtastrate

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
de: Liedtext

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
de: Dauer

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
de: Letzte Wiedergabe

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
de: Erste Wiedergabe

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
de: Wiedergabezähler

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
de: Stream-HTTP-Adresse

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
de: Bildadresse

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
de: Alben

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
de: Interpreten

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
de: Musik-Wiedergabe

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
de: Musik-Wiedergabe

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
de: Jetzt abspielen und aktuelle Wiedergabeliste ersetzen

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
de: Zur Wiedergabeliste hinzufügen

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
de: Im Ordner anzeigen

[ctx: @action:button]
en: Options
de: Einstellungen

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
de: Keine Übereinstimmungen

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
de: Nichts anzuzeigen

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
de: Anwendungsmenü

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
de: Vollbildmodus

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
de: Vollbildmodus

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
de: Nach neuer Musik suchen

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
de: Datenbank zurücksetzen und alles neu durchsuchen

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
de: Farbschema

[ctx: @title:window]
en: Configure
de: Einrichten

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
de: Aktuelle Wiedergabe

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
de: Seitenleiste öffnen

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
de: Metadaten

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
de: Liedtext

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
de: Wiedergabeliste anzeigen

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
de: Keine Liedtexte gefunden

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
de: Keine Wiedergabe

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
de: Im Ordner anzeigen

[ctx: @label]
en: Loading failed
de: Laden fehlgeschlagen

[ctx: @action:button]
en: Retry
de: Erneut versuchen

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
de: Wiedergabeliste geleert

[ctx: @action:button]
en: Undo
de: Rückgängig

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
de: Einige Dateien können nicht geladen werden. Elisa kann nur Audio-Dateien und Wiedergabelisten öffnen.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
de: m3u8-, m3u-Wiedergabeliste (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
de: pls-Wiedergabeliste (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
de: m3u8-, m3u-, pls-Wiedergabeliste (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
de: Speichern fehlgeschlagen

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
de: Vollbildmodus

[ctx: @action:inmenu]
en: None
de: Nichts

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
de: Aktuell: Stücke nicht wiederholen

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
de: Aktuell: Dieses Stück wiederholen

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
de: Aktuell: Alle Stücke in der Wiedergabeliste wiederholen

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
de: Wiedergabeliste

[ctx: @action:inmenu]
en: One
de: Eines

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
de: Wiedergabeliste

[ctx: @action:button]
en: Show Current
de: Aktuelles Stück anzeigen

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
de: Alle entfernen

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
de: Speichern ...

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
de: Laden ...

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
de: Einige Titel können nicht geladen werden. Stellen Sie sicher, dass sie nicht entfernt oder umbenannt wurden.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
de: Wiedergabeliste bearbeiten

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
de: Wiedergabeliste ist leer

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
de: Fügen Sie zum Start einige Lieder hinzu. Mit den Ansichten links können Sie Ihre Musik durchsehen.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
de: Ihre Wiedergabeliste ist leer.

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
de: Dieses Lied nicht mehr als Favoriten markieren

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
de: Dieses Lied als Favoriten markieren

[ctx: @title:window]
en: Warning
de: Warnung

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
de: Die Daten sind ungültig. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
de: Neues Stichwort hinzufügen:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
de: Erstellen einer Radiostation

[ctx: @title:window]
en: View details
de: Details anzeigen

[ctx: @action:button]
en: Delete
de: Löschen

[ctx: @action:button]
en: Modify
de: Ändern

[ctx: @action:button]
en: Save
de: Speichern

[ctx: @action:button]
en: Cancel
de: Abbrechen

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
de: Rückwärts springen

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
de: Wiedergabe

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
de: Vorwärts springen

[ctx: @action:button]
en: Track Options
de: Stück-Einstellungen

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
de: Details anzeigen

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
de: Aus Warteschlange entfernen

[ctx: @title:window]
en: Settings
de: Einstellungen

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
de: Medienspieler minimieren

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
de: Informationen anzeigen

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
de: Lautstärke ändern

[ctx: @title:menu]
en: File
de: Datei

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
de: Wiedergabeliste speichern ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
de: Wiedergabeliste öffnen ...

[ctx: @title:menu]
en: View
de: Ansicht

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
de: Party-Modus umschalten

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
de: Wiedergabeliste ausblenden

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
de: Wiedergabeliste anzeigen

[ctx: @title:menu]
en: Controls
de: Bedienelemente

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
de: Wiedergabe

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
de: Stopp

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
de: Lautstärke erhöhen

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
de: Lautstärke verringern

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
de: Zufällig

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
de: Wiederholen

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
de: Wiedergabeliste

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
de: Eins

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
de: Kein

[ctx: @title:menu]
en: Help
de: Hilfe

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
de: Sortieren: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
de: Sortieren

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
de: Zur Wiedergabeliste hinzufügen

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
de: Interpreten anzeigen

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
de: Zurück

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
de: Nach Bewertung filtern:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
de: Nur Favoriten anzeigen

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
de: Bewerten

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
de: Wiedergabe

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
de: Entfernen

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
de: Bewerten abbrechen

[ctx: @title:group]
en: General:
de: Allgemein:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
de: Hintergrund auf der Seite „Aktuelle Wiedergabe“ anzeigen

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
de: Wiedergabe beim Öffnen der Anwendung beginnen

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
de: Wenn diese Einstellungen verwendet wird, müssen Sie die Musiksammlung manuell aktualisieren, wenn neue Dateien dem eingerichteten Musikordner hinzugefügt werden. Sie können dies über den Punkt <interface>Nach neuer Musik suchen</interface> im Hamburger-Menü von Elisa durchführen.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
de: Lied-Bewertungsstil:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
de: 0-5 Sterne

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
de: Favorit/Kein Favorit

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
de: Nach neuer Musik suchen

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
de: Datenbank zurücksetzen und alles neu durchsuchen

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
de: Kategorie in Seitenleiste einbetten:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
de: Nichts

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
de: Alben

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
de: Interpreten

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
de: Ansicht beim Öffnen der Anwendung:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
de: Aktuelle Wiedergabe

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
de: Kürzlich gespielt

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
de: Oft gespielt

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
de: Alben

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
de: Interpreten

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
de: Stücke

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
de: Dateien

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
de: Radiostation

en: When saving playlist files:
de: Beim Speichern der Wiedergabeliste:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
de: Relative Pfade bevorzugen

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
de: Immer absolute Pfade verwenden

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
de: Wenn <interface>Relative Pfade bevorzugen</interface> ausgewählt ist, werden Dateien im selben Order wie die Wiedergabeliste nur mit dem Dateinamen angesprochen. Ansonsten werden absolute Pfade verwendet.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
de: Musikordner:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
de: Suche nach Musik hier anhalten

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
de: Neuen Ort hinzufügen

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
de: Sortieren nach

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
de: Ab hier abspielen und aktuelle Wiedergabeliste ersetzen

[ctx: @action:button]
en: Song Options
de: Lied-Einstellungen

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
de[0]: Ein Titel importiert
de[1]: %1 Titel importiert

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
de: Musik wird durchsucht

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
de: CD %1

[ctx: Volume as a percentage]
en: %1%
de: %1 %

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
de: Stück-Nummer

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
de: Titel

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
de: Aufsteigend

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
de: Absteigend

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
de: Jahr

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
de: Älteste zuerst

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
de: Neueste zuerst

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
de: Aktuelle Wiedergabe

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
de: Kürzlich gespielt

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
de: Letztes Wiedergabedatum

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
de: Am längsten nicht gespielte zuerst

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
de: Vor kurzem gespielte zuerst

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
de: Oft gespielt

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
de: Häufigkeit der Wiedergabe

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
de: Am wenigsten gespielte zuerst

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
de: Am häufigsten gespielte zuerst

[ctx: @title:menu]
en: Title
de: Titel

[ctx: @title:menu]
en: Artist
de: Interpret

[ctx: @title:menu]
en: Year
de: Jahr

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
de: Stücke

[ctx: @title:menu]
en: Duration
de: Dauer

[ctx: @title:menu]
en: Composer
de: Komponist

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
de: Texter

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
de: Zuletzt geändert

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
de: Kürzeste zuerst

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
de: Längste zuerst

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
de: Dateien

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
de: Radiostation
