elisa - en to da translation catalogue (229 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
da: Diverse kunstnere

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
da: Radiostationer

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
da: Slå afspilningsliste til/fra

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
da: Søg 10 sekunder frem

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
da: Spol 10 sekunder tilbage

[ctx: @action]
en: Go to next track
da: Gå til næste spor

[ctx: @action]
en: Go to previous track
da: Gå til forrige spor

[ctx: @action]
en: Play/pause
da: Afspil/pause

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
da: Slå festtilstand til/fra

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
da: En simpel musikafspiller skabt med kærlighed af KDE-fællesskabet

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
da: (c) 2015-2020, Elisa-bidragsyderne

[ctx: @label]
en: Creator
da: Skaber

[ctx: @label]
en: Author
da: Ophavsmand

[ctx: @label]
en: Concept and design work
da: Koncept- og designarbejde

[ctx: @label]
en: Localization support
da: Understøttelse af lokalisering

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
da: Understøttelse af højre mod venstre-grænseflade

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
da: Diverse forbedringer til brugerfladen

[ctx: @label]
en: Support for online radios
da: Understøttelse af netradio

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
da: Ugyldig URL.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
da: Tom titel.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: @label song title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @label song length]
en: Length
da: Længde

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
da: Oprettet af

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
da: Redaktør

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
da: Titel

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
da: Albummets kunstner

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
da: Spornummer

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
da: Disknummer

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
da: Bedømmelse

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
da: Tekstforfatter

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
da: Komponist

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
da: År

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
da: Kanaler

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
da: Bitrate

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
da: Sample-rate

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
da: Sangtekst

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
da: Senest afspillet

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
da: Første gang afspillet

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
da: Afspilningstæller

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
da: Streamens http-adresse

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
da: Billedadresse

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
da: Album

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
da: Genre

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
da: Kunstnere

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
da: Afspiller musik

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
da: Afspiller musik

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
da: Afspil nu og erstat aktuel spilleliste

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
da: Føj til spilleliste

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
da: Vis i mappe

[ctx: @action:button]
en: Options
da: Indstillinger

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
da: Ingen fund

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
da: Intet at vise

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
da: Programmenu

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
da: Afslut fuld skærm

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
da: Gå til fuldskærm

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
da: Scan efter nyt musik

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
da: Nulstil database og genscan alt

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
da: Farvetema

[ctx: @title:window]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
da: Afspiller nu

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
da: Åbn sidepanelet

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
da: Sangtekster

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
da: Vis afspilningsliste

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
da: Ingen sangtekster fundet

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
da: Intet afspilles

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
da: Vis i mappe

[ctx: @label]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @label]
en: Loading failed
da: Indlæsning mislykkedes

[ctx: @action:button]
en: Retry
da: Prøv igen

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
da: Afspilningsliste ryddet

[ctx: @action:button]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
da: Kunne ikke indlæse visse filer. Elisa kan kun åbne lyd- og spillelistefiler.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
da: m3u8, m3u Afspilningslistefiler (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
da: pls Afspilningslistefil (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
da: m3u8, m3u, pls spilleliste-filer (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
da: Kunne ikke gemme

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
da: Afslut fuld skærm

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
da: Nuværende: Blandes ikke

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
da: Nuværende: Bland numre

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
da: Nuværende: Bland album

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
da: Nummer

[ctx: @action:inmenu]
en: None
da: Ingen

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
da: Nuværende: Gentag ikke numre

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
da: Nuværende: Gentag nuværende nummer

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
da: Nuværende: Gentag alle numre i afspilningsliste

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
da: Afspilningsliste

[ctx: @action:inmenu]
en: One
da: Én

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
da: Afspilningsliste

[ctx: @action:button]
en: Show Current
da: Vis nuværende

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
da: Ryd alle

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
da: Gem...

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
da: Indlæs...

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
da: Kunne ikke indlæse visse numre. Sørg for, at de ikke er blevet fjernet eller omdøbt.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
da: Redigér afspilningslistefil

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
da: Afspilningslisten er tom

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
da: Tilføj nogen sange for at komme i gang. Du kan gennemgå din musik med visningerne til venstre.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
da: Din afspilningsliste er tom.

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
da: Fjern favoritmarkeringen for denne sang

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
da: Favoritmarkér denne sang

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
da: Fjern dette etiket

[ctx: @title:window]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
da: Data er ikke gyldige. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
da: Tilføj nyt mærke:

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
da: Opret en radio

[ctx: @title:window]
en: View details
da: Vis detaljer

[ctx: @action:button]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @action:button]
en: Modify
da: Ændr

[ctx: @action:button]
en: Save
da: Gem

[ctx: @action:button]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
da: Spring tilbage

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
da: Afspil

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
da: Spring fremad

[ctx: @action:button]
en: Track Options
da: Sporindstillinger

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
da: Radioerindstillinger

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
da: Vis detaljer

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
da: Fjern fra kø

[ctx: @title:window]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
da: Minimér afspiller

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
da: Vis info

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
da: Skift lydstyrke

[ctx: @title:menu]
en: File
da: Fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
da: Gem afspilningsliste...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
da: Åbn afspilningsliste...

[ctx: @title:menu]
en: View
da: Vis

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
da: Slå festtilstand til/fra

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
da: Skjul afspilningsliste

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
da: Vis afspilningsliste

[ctx: @title:menu]
en: Controls
da: Kontroller

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
da: Afspil

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
da: Forøg lydstyrke

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
da: Formindsk lydstyrke

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
da: Bland

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
da: Nummer

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
da: Fra

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
da: Gentag

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
da: Afspilningsliste

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
da: Én

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
da: Ingen

[ctx: @title:menu]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
da: Sortering: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
da: Sortér

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
da: Føj til spilleliste

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
da: Vis kunstner

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
da: Filtrér efter vurdering:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
da: Vis kun favoritter

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
da: Indstil nummer-rating

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
da: Afspil

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
da: Annullér rating af dette nummer

[ctx: @title:group]
en: General:
da: Generelt:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
da: Vis baggrunden på Afspiller nu-siden

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
da: Start afspilning ved opstart

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
da: Hvis du bruger denne indstilling, skal du manuelt opdatere musiksamlingen, når nye sange er tilføjet til de konfigurerede musikmapper. Du kan gøre dette med <interface>Scan for nyt musik</interface>-elementet i Elisas hamburger-menu.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
da: Ratingstil for sange:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
da: 0-5 stjerner

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
da: Favorit/ikke favorit

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
da: Scan for nyt musik

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
da: Started med at scanne efter musik

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
da: Nulstil database og genscan alt

[ctx: @info]
en: Database has been reset
da: Database er blevet nulstillet

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
da: Indlejr en kategori i sidepanelet:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
da: Intet

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
da: Album

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
da: Kunstnere

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
da: Genre

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
da: Visning ved opstart:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
da: Afspiller nu

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
da: Nyligt spillet

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
da: Ofte spillet

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
da: Album

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
da: Kunstnere

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
da: Spor

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
da: Genre

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
da: Filer

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
da: Radiostationer

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
da: Indledende placering for Filer-visning:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
da: Vælg...

en: When saving playlist files:
da: Når der gemmes spillelistefiler:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
da: Foretræk relative stier

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
da: Altid brug absolutte stier

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
da: Når <interface>Foretræk absolutte stier</interface> er valgt, vil i den samme mappe som spillelisten refereres med kun filnavnet. Absolutte stier er brugt i andre tilfælde.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
da: Musikmapper:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
da: Led ikke efter musik her

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
da: Tilføj ny sti

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
da: "%1" kunne ikke blive afspillet

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
da: Sortér efter

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
da: Afspil herfra og erstat aktuel afspilningsliste

[ctx: @action:button]
en: Song Options
da: Sangindstillinger

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
da[0]: Importerede ét spor
da[1]: Importerede %1 spor

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
da: Scanner musik

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
da: Disk %1

[ctx: @label]
en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
da: Spornummer

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
da: Titel

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
da: Stigende

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: @item:inmenu]
en: A-Z
da: A-Å

[ctx: @item:inmenu]
en: Z-A
da: Å-A

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
da: År

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
da: Ældste først

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
da: Nyeste først

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
da: Afspiller nu

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
da: Nyligt spillet

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
da: Dato for senest afspillet

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
da: Mindst nyligt spillede først

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
da: Mest nyligt spillede først

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
da: Ofte spillet

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
da: Afspilningsfrekvens

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
da: Mindst ofte spiller først

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
da: Oftest spillet først

[ctx: @title:menu]
en: Title
da: Titel

[ctx: @title:menu]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: @title:menu]
en: Year
da: År

[ctx: @title:menu]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
da: Spor

[ctx: @title:menu]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @title:menu]
en: Composer
da: Komponist

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
da: Tekstforfatter

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
da: Senest ændret

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
da: Korteste først

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
da: Længeste først

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
da: Filer

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
da: Radioerstationer
