discover - en to tr translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
tr: Yazılımları güncelle:

en: Manually
tr: Elle

en: Automatically
tr: Kendiliğinden

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
tr: Yazılım güncellemeleri, kullanılabliir olduklarında kendiliğinden indirilirler. Uygulama güncellemeleri anında kurulur; ancak sistem güncellemeleri sistemin bir sonraki (yeniden) başlatılmasında kurulmak üzere ertelenir.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
tr: Güncelleme sıklığı:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
tr: Bildirim sıklığı:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
tr: Günlük

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
tr: Haftalık

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
tr: Aylık

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Apply system updates:
tr: Sistem güncellemelerini uygula:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
tr: Yeniden başlatma sonrası

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
tr: Sistem kararlılığını eniyilemek için önerilir

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
tr: Anında
