discover - en to ru translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
ru: Обновление приложений:

en: Manually
ru: Вручную

en: Automatically
ru: Автоматически

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
ru: Обновления будут загружаться автоматически после их появления в репозитории. Обновления приложений будут устанавливаться сразу после их получения, обновления системы будут устанавливаться при перезагрузке устройства.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
ru: Частота обновления:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
ru: Частота уведомления:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
ru: Ежедневно

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
ru: Еженедельно

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
ru: Ежемесячно

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
ru: Никогда

en: Apply system updates:
ru: Применять обновления системы:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
ru: После перезагрузки

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
ru: Рекомендуется для максимальной стабильности системы

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
ru: Немедленно
