discover - en to ro translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
ro: Actualizează programe:

en: Manually
ro: Manual

en: Automatically
ro: Automat

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
ro: Actualizările de programe vor fi descărcate automat când devin disponibile. Actualizările pentru aplicații vor fi instalate imediat, în timp ce actualizările de sistem vor fi instalate la următoarea repornire a calculatorului.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
ro: Frecvența actualizărilor:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
ro: Frecvența notificărilor:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
ro: Zilnic

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
ro: Săptămânal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
ro: Lunar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
ro: Niciodată

en: Apply system updates:
ro: Aplică actualizări de sistem:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
ro: După repornire

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
ro: Recomandat pentru maximizarea stabilității sistemului

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
ro: Imediat
