discover - en to pt_BR translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
pt_BR: Atualizar aplicativo:

en: Manually
pt_BR: Manualmente

en: Automatically
pt_BR: Automaticamente

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
pt_BR: As atualizações de aplicativos serão baixadas automaticamente quando ficarem disponíveis. As atualizações para aplicativos serão instaladas imediatamente enquanto que atualizações do sistema serão instaladas na próxima vez que o computador for reiniciado.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
pt_BR: Frequência de atualização:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
pt_BR: Frequência de notificação:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
pt_BR: Diariamente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
pt_BR: Nunca

en: Apply system updates:
pt_BR: Aplicar atualizações do sistema:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
pt_BR: Após reiniciar

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
pt_BR: Recomendado para maximizar a estabilidade do sistema

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
pt_BR: Imediatamente
