discover - en to nl translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
nl: Software updaten:

en: Manually
nl: Handmatig

en: Automatically
nl: Automatisch

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
nl: Software-updates worden automatisch gedownload wanneer ze verschijnen. Updates van toepassingen worden meteen geïnstalleerd, terwijl systeem-updates bij de eerstvolgende start van de computer geïnstalleerd worden.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
nl: Update-frequentie:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
nl: Meldings-frequentie:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
nl: Dagelijks

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
nl: Wekelijks

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
nl: Maandelijks

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
nl: Nooit

en: Apply system updates:
nl: Systeem-updates toepassen:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
nl: Na opnieuw opstarten

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
nl: Aanbevolen om stabiliteit van het systeem te maximaliseren

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
nl: Onmiddellijk
