discover - en to ka translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
ka: პროგრამების განახლებa:

en: Manually
ka: ხელით

en: Automatically
ka: ავტომატურად

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
ka: სისტემური პროგრამების განახლებები გადმოიწერება მაშინვე, როგორც კი ისინი ხელმისაწვდომი გახდებიან. აპლიკაციების განახლებები მაშინვე გადმოიწერება, მაგრამ გადატარდება მხოლოდ კომპიუტერის გადატვირთვის შემდეგ.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
ka: განახლების სიხშირე:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
ka: გაფრთხილების სიხშირე:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
ka: დღიურად

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
ka: კვირაში ერთხელ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
ka: თვეში ერთხელ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
ka: არასდროს

en: Apply system updates:
ka: სისტემის განახლებების გადატარება:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
ka: გადატვირთვის შემდეგ

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
ka: რეკომენდებულია სისტემის სტაბილურობის გასარდელად

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
ka: დაუყოვნებლივ
