discover - en to ja translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
ja: ソフトウェアの更新:

en: Manually
ja: 手動

en: Automatically
ja: 自動

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
ja: ソフトウェアの更新は利用可能になったとき自動的にダウンロードされます。アプリケーションの更新は直ちにインストールされますが、システムの更新は次回のコンピュータ再起動時にインストールされます。

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
ja: 更新間隔:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
ja: 通知の頻度:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
ja: 毎日

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
ja: 毎週

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
ja: 毎月

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
ja: しない

en: Apply system updates:
ja: システムの更新を適用:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
ja: 再起動後

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
ja: システムの安定性が最大化されるため推奨されます

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
ja: すぐに
