discover - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
it: Aggiorna software:

en: Manually
it: Manualmente

en: Automatically
it: Automaticamente

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
it: Gli aggiornamenti software saranno scaricati automaticamente quando saranno disponibili. Gli aggiornamenti per le applicazioni saranno installati immediatamente, mentre gli aggiornamenti di sistema saranno installati al successivo riavvio del computer.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
it: Frequenza di aggiornamento:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
it: Frequenza di notifica:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
it: Quotidiana

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
it: Settimanale

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
it: Mensile

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
it: Mai

en: Apply system updates:
it: Applica gli aggiornamenti di sistema:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
it: Dopo il riavvio

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
it: Consigliato per massimizzare la stabilità del sistema

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
it: Immediatamente
