discover - en to ia translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
ia: Actualisa software:

en: Manually
ia: Manualmente

en: Automatically
ia: Automaticamente

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
ia: Actualisationes de  software essera discargate automaticamente quando illos deveni disponibile. Actualisationes per applicationes essera installate immediatemente, ma le actualisationes de systema essera installate le proxime vice que le computator es reinitialisate.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
ia: Frequentia de actualisation:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
ia: Frequentia de notification:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
ia: Cata die

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
ia: Cata septimana

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
ia: Cata mense

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
ia: Jammais

en: Apply system updates:
ia: Applica actualisationes de systema:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
ia: Postea reinitialisar (re-booting)

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
ia: Recommendate per maximisar le stabilitate de systema

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
ia: Tosto
